Ponad 350 uczniów wzięło udział w Biotech Week na MWB UG i GUMed! 

Biotech Week na MWB UG i GUMed to jedno z najbardziej obleganych wydarzeń w kalendarzu akademickim UG. W tym roku miejsca na warsztaty dla licealistów rozeszły się w parę minut! O tym, co każdego roku przyciąga setki uczniów na Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, rozmawiamy z organizatorami, prowadzącymi, jak i samymi uczestnikami zajęć.

Milena Hirsz

Milena Hirsz - uczennica, XIX LO w Gdańsku

- Razem z klasą byliśmy na warsztatach.Przeszliśmy się po całym Wydziale. Bardzo mi się podobało. Cieszę się, że mieliśmy możliwość wziąć udział w tych zajęciach, bo słyszałam, że miejsca bardzo szybko się rozeszły. Dużo się dowiedzieliśmy i zawsze fajnie mieć jakieś urozmaicenie od szkoły. Malowaliśmy bakteriami, każdy mógł zaprojektować i wymyślić, co namaluje. Ja wybrałam uśmiechniętą emotkę, bo skojarzyła mi się z samym Wydziałem.  

Iwona Miśkowicz

Iwona Miśkowicz - nauczycielka, XIX LO w Gdańsku

- Od wielu lat współpracujemy z MWB UG i GUMed. Co roku regularnie uczestniczymy w warsztatach Gdy tylko ogłaszane są zapisy, czekamy, żeby móc w nich wziąć udział. Uczniowie są zawsze podekscytowani i zadowoleni. To też coś nowego dla nich, bo nie zawsze na lekcjach jest czas, aby przeprowadzić tego typu zajęcia.

dr Dorota Pomorska

dr Dorota Pomorska - koordynatorka Biotech Week na MWB UG i GUMed

- W ramach Biotech Week zapraszamy po dwie klasy w ciągu dnia przez 5 dni, czyli ok. 360 uczniów. W organizację zaangażowały się 24 osoby, w tym studenci, magistranci i doktoranci. Przychodzą  do nas uczniowie przepełnieni pasją i mamy nadzieję, że pokażemy im, jak wygląda biotechnologia oraz Uniwersytet Gdański. Nawet jeśli nie wybiorą naszego wydziału, to może zaciekawią ich inne kierunki. 

Adam Borys

Adam Borys - student biotechnologii

- Głównym celem warsztatów jest to, aby uczniowie stworzyli własny ekstrakt z roślin dostępnych w laboratorium oraz rozdzielili barwniki za pomocą chromatografii cienkowarstwowej, aby zobaczyć, że w liściach jest nie tylko chlorofil, ale również inne barwniki. Zazwyczaj takie techniki są wykorzystywane do analiz jakościowych różnych substancji i nie rozdziela się wyłącznie barwników. Za pomocą chromatografii można rozdzielać również różne metabolity wtórne, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy w danej roślinie występuje metabolit o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzakrzepowych albo antyoksydacyjnych.

MJ/ZP