Pierwsze posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Nauki w nowej kadencji odbyło się na UG!   

UKN

Prorektorzy uniwersytetów klasycznych z całej Polski rozmawiali m.in. o dofinansowaniu nauki, potencjalnych zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym i doskonałości naukowej. 16 września na UG po raz pierwszy w nowej kadencji zebrała się Uniwersytecka Komisja Nauki przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

- Chcemy być tą grupą uczelni, która ma znaczące miejsce i istotną rolę nie tylko w procesie kształcenia i prowadzenia badań naukowych, ale również w tworzeniu opinii, które będą trafiały do środowiska politycznego i społecznego - powiedział Przewodniczący KRUP, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Sposób dofinansowania szkolnictwa wyższego i badań naukowych omówił Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSW Jarosław Oliwa. Reprezentant ministerstwa przedstawił m.in. sposób zliczania wydatków i przyznawania środków na naukę, od subwencji dla uczelni, po mniej oczywiste środki wydawane np. przez Ministerstwo Rolnictwa. Dyrektor Jarosław Oliwa poruszył także temat zwiększania wynagrodzenia pracowników uczelni w stosunku do inflacji. Zapowiedział, że w budżecie państwa na 2025 r. zapisano ośmioprocentowy wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę, czyli o ok. 2,6 mld zł.

Prof. Izabela Święcicka i Prof. Grzegorz Węgrzyn

Prof. Izabela Święcicka i prof. Grzegorz Węgrzyn

- Jeśli spojrzymy na kierunki zmian, które proponujemy, to możemy wyróżnić kilka grup. Jedną z nich jest ujednolicenie procedur dotyczące postępowań awansowych. Dlaczego? Uczelnie mają obecnie swoje własne procedury nadawania stopni doktora czy doktora habilitowanego. Jednak okazuje się, że na niektórych uczelniach wymagania dotyczące dokumentów są takie, a na niektórych inne - mówił z kolei Zastępca Przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. -  Ogólnie to samo w sobie nie jest złe, natomiast jeśli nastąpi przeniesienie jakiejś sprawy z jednej uczelni do drugiej, to okazuje się, że kandydat nie złożył dokumentów wymaganych do przeprowadzenia postępowania.

Przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Nauki kadencji 2020-24 prof. dr hab. Izabela Święcicka wręczyła prof. Grzegorzowi Węgrzynowi okolicznościowy upominek w podziękowaniu za regularne informowanie UKN o działaniach i planach Rady Doskonałości Naukowej.

Członek Komisji Ewaluacji Nauki prof. dr hab. Jacek Jezierski przybliżył zebranym sposób działania Systemu Ewaluacji Szkół Doktorskich SEDok. Obecnie szkoły doktorskie ocenia się m.in. na podstawie umiędzynarodowienia, kwalifikacji nauczycieli prowadzących kształcenie, sposobu weryfikacji efektów uczenia się czy jakości procesu rekrutacji.

Zygmunt Lalak

Spotkanie zakończyło się wystąpieniem Zastępcy Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr. hab. Stanisława Kistryna, który opowiedział o funkcjonowaniu koalicji CoARA (Coalition for Advancing Research Assessment). W ramach Międzynarodowej koalicji działa 13 grup roboczych, które analizują różne aspekty sposobów oceniania badań naukowych, od procesu recenzji publikacji po ocenę całej kariery naukowej.  

Członkowie UKN nowej kadencji wskazali swojego kandydata na przewodniczącego komisji na następne cztery lata. Najwięcej głosów otrzymał Prorektor ds. Badań Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Zygmunt Lalak. Ostateczna decyzja o tym, kto obejmie stanowisko przewodniczącego UKN, zapadnie podczas posiedzenia KRUP w październiku br.

 - Przewodniczenie UKN było dla mnie platformą uczenia się o nauce w Polsce, jak również możliwością poznania lepiej samej siebie. Był to najlepszy okres w moim życiu zawodowym - powiedziała na zakończenie swojej kadencji prof. Izabela Święcicka.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG