„Człowiek renesansu” - jubileusz prof. Marka Kwiatkowskiego na Wydziale Chemii

prof. Marek Kwiatkowski

Prof. dr hab. inż. Marek Kwiatkowski, fot. MB

Utalentowany dydaktyk, naukowiec, człowiek biznesu, muzyk, pasjonat turystyki, znawca i miłośnik sztuki. „Człowiek renesansu” - nazwali go współpracownicy i przyjaciele. Na Wydziale Chemii jubileusz obchodził prof. dr hab. inż. Marek Kwiatkowski.

„Marku” – w taki sposób najczęściej zwracały się do prof. Marka Kwiatkowskiego osoby, które miały okazję z nim współpracować. Wiele z nich zabrało głos podczas uroczystości jubileuszowej. W swoich wypowiedziach przyjaciele i współpracownicy podkreślali wszechstronne kompetencje Profesora – zwłaszcza jego umiejętności związane z dydaktyką. Dydaktyka chemii zawsze zajmowała szczególne miejsce wśród jego zainteresowań. Prof. Marek Kwiatkowski zwracał uwagę na interdyscyplinarny charakter tej dziedziny nauki i jej obecność w różnych sferach życia. Dbał też o wykształcenie chemiczne młodego pokolenia - co realizował podczas licznych imprez czy organizowanych szkół letnich. Wiele osób, również swoich późniejszych współpracowników, potrafił skutecznie „zarazić nauką”.

Prof. Marek Kwiatkowski przez większość życia zawodowego był związany z Uniwersytetem Gdańskim. Ma też doświadczenie i kompetencje biznesowe, które starał się późnej zaszczepiać na Wydziale Chemii. – Myślę, że znakomitą decyzją było wówczas powierzenie Markowi funkcji szefa dydaktyki chemii, która w środowisku chemików w Polsce jest wciąż specjalnością unikatową. – stwierdził Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Zwracając się do prof. Kwiatkowskiego dodał:  – Chcę ci podziękować za twoje niezwykłe i szczególne podejście do tego, jak potraktowałeś dydaktykę i swoją misję na wydziale. Staliśmy się jednostką wyjątkową na mapie akademickiej polskiej chemii.

Rektor zwrócił uwagę, ze  że nawet prywatne zainteresowania jubilata (takie jak muzyka czy sztuka) nie są do końca prywatne, ponieważ prof. M. Kwiatkowski zawsze szukał powiązań między dyscyplinami artystycznymi a chemią czy - szerzej - naukami przyrodniczymi. Za tę „niezwykłą, renesansową postawę” Rektor gorąco mu podziękował.

Wspomnieniami wydarzeń z uczelni, a także bardziej nieformalnych spotkań z prof. Markiem Kwiatkowskim podzieliły się również inne osoby, w tym Dziekan Wydziału Chemii - dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, a także współpracownicy, doktoranci i studenci jubilata. Prof. Tadeusz Ossowski podczas pełnej humoru prezentacji, w której opowiedział o bardzo licznych pasjach Profesora, zauważył: - Marek z dużą łatwością nawiązuje kontakty i znajomości z ludźmi. Ludzie go po prostu lubią. Dr Dorota Zarzeczańska nazwała jubilata „poetą i bajarzem”, który zawsze dbał o to, by każda wyprawa zawierała część „kulturalno-oświatową”. – Pamiętam wykłady, które potrafiły nas wprowadzić w taki świat, że chemia analityczna była dla nas bajką ­– powiedziała. Prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło zwróciła uwagę na jego umiejętności wykładowcy („z humorem i merytorycznie”) oraz dystans do siebie.

Nieformalnym akcentem wydarzenia była swoista „podróż w czasie” z wykorzystaniem zdjęć z różnych wydarzeń, w które Profesor był zaangażowany przez lata pracy na UG.

Podczas uroczystości prof. Markowi Kwiatkowskiemu wręczono dwa medale. Jeden z nich to Medal Uniwersytetu Gdańskiego DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI, przyznawany wybitnym ludziom nauki. – W dowód uznania za długoletnią pracę naukowo-badawczą i naukowo-dydaktyczną, zaangażowanie w rozwój Uniwersytetu Gdańskiego oraz budowanie wizerunku naszej Alma Mater (…) Za twą myśl, za twą dobroć, za twą szlachetność – powiedział prof. Piotr Stepnowski.

Drugi z medali wręczyła prof. Kwiatkowskiemu Dziekan Wydziału Chemii, która doceniła m. in. wkład Profesora w rozwój Wydziałowego Zespołu Jakości Kształcenia. – W imieniu Kapituły Złotego Medalu Janusza Sokołowskiego De Chimia Gedanensi Bene Meritus postanowiłam przyznać ci to najważniejsze odznaczenie naszego wydziału – przede wszystkim za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju dydaktyki na wydziale powiedziała Dziekan WCh dr hab. Beata Grobelna, prof. UG..

W uroczystości, oprócz bliskich prof. Marka Kwiatkowskiego oraz pracowników Wydziału Chemii, uczestniczyli m. in. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektorzy-seniorzy: prof. dr hab. Bernard Lammek i prof. dr hab. Zbigniew Grzonka, były dziekan Wydziału Chemii i Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego – prof. dr hab. Jerzy Błażejowski.

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP