Wsparcie transformacji energetycznej w regionie Południowego Bałtyku - kick-off meeting projektu BALTICBEAT

fot. Alan Stocki

Edukacja w zakresie wykorzystania energii odnawialnej w obszarze Południowego Bałtyku oraz podnoszenie świadomości i rozwój kompetencji na rzecz społeczności energetycznych to główne cele projektu „Building Engagement to Accelerate Clean Energy Transitions in the South Baltic - BALTICBEAT”. Projekt, kierowany przez dr hab. Sylwię Mrozowską, prof. UG, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Interreg Południowy Bałtyk”. Kick-off meeting odbył się w dniach 8-9 października 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych UG.

Projekt realizowany będzie w ramach międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą partnerzy ze Szwecji, Polski, Danii i Litwy reprezentujący środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe. Liderem projektu jest Uniwersytet Gdański.

W ramach BALTICBEAT zostaną zdiagnozowane potrzeby edukacyjne pracowników samorządów gminnych odpowiedzialnych za kwestie energetyczne i lokalnych przedsiębiorców, na podstawie których zostaną opracowane różne formy kształcenia: kursy online, warsztaty i konsultacje eksperckie. Projekt ma również na celu stworzenie bazy ekspertów i umożliwienie kontaktu pomiędzy ekspertami a przedstawicielami środowisk lokalnych (samorządami, przedsiębiorcami i osobami prywatnymi) potrzebującymi wsparcia w konkretnych działaniach z zakresu transformacji energetycznej.

- Każda społeczność energetyczna jest inna - mówi kierownik projektu dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. - Mimo ogromnego doświadczenia naszych partnerów z Danii i Szwecji w kwestii rozwoju społeczności energetycznych, nie można ich po prostu bezpośrednio przenieść w inne miejsce. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę lokalną w kwestii potrzeb, możliwości i zasobów. Dlatego kluczowe będą badania i analizy uwarunkowań formalno-prawnych, ekonomicznych, społecznych.  

Prof. Sylwia Mrozowska podkreśliła, że projekt ma charakter nie tylko międzynarodowy i transgraniczny, ale także międzysektorowy; zawiera komponent naukowy, edukacyjny oraz rozwojowy. W zespole projektowym znajdują się przedstawiciele zarówno nauk ścisłych, jak i społecznych oraz praktycy. Poza potencjałem badawczym projekt jest ukierunkowany na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zrównoważony rozwój i wpisuje się w postulat społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego, będący częścią Strategii UG.

Biuro projektu znajduje się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (pok. D309). Koordynatorem projektu jest mgr inż. Jolanta Mrozek-Kwiatkowska.

Partnerzy BALTICBEAT:

o          Uniwersytet Gdański - lider projektu

o          Agencja Rozwoju Pomorza

o          Uniwersytet Roskilde

o          Uniwersytet Linneusza

o          EUCC Baltic Office

o          Firma TERGO

o          Energy Communities Denmark

DR/CKiP; fot. Alan Stocki