Polscy badacze ukończyli pierwszą edycję programu Polish Clinical Scholars Research Training. Wśród 5% uczestników spoza środowiska medycznego znalazł się dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Przez ostatnie 12 miesięcy polscy badacze i naukowcy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności w zakresie projektowania oraz prowadzenia obserwacyjnych i eksperymentalnych badań naukowych, a także analizowania, interpretowania i prezentowania danych z badań klinicznych oraz tworzenia wysokiej jakości publikacji naukowych dzięki uczestnictwu w programie Polish Clinical Scholars Research Training, zaprojektowanym i realizowanym przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education dla Agencji Badań Medycznych.
Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed jest jednym z niespełna stu polskich naukowców, którzy ukończyli program. Kurs skierowany był głównie do lekarzy prowadzących badania kliniczne, jednak w gronie 5% uczestników spoza środowiska medycznego znalazł się naukowiec z UG.
- Udział w tym rocznym programie dał mi niezwykle cenną i wszechstronną wiedzę z zakresu projektowania, prowadzenia i analizy badań klinicznych. Różnorodne moduły obejmowały między innymi etykę badań, zarządzanie projektami, pozyskiwanie finansowania, epidemiologię oraz zaawansowane metody analizy statystycznej. Program był niezwykle pracochłonny, ale każda godzina poświęcona na naukę przyniosła wymierne korzyści - mówi dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.
Szkolenia obejmowały tematykę medycyny molekularnej, biostatystyki i analizy danych, badań klinicznych oraz umiejętności miękkich. Zwieńczeniem programu jest przygotowanie publikacji naukowych pod okiem doświadczonych badaczy klinicznych z Harvard Medical School.
- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że mój manuskrypt jest już ukończony i niemal gotowy do publikacji - przyznaje dr Łukasz Rąbalski. - Ta forma mentoringu dała mi niepowtarzalną szansę na rozwój warsztatu naukowego. Grupa osób, którą poznałem dzięki programowi, jest wyjątkowa i składa się ze specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Już powstają kolejne pomysły na wspólne projekty. Aktualnie w centrum mojego zainteresowania są aspekty związane ze zdrowiem publicznym, bezpieczeństwem i genetycznym podłożem chorób.