Pokój gier planszowych w BUG, ogródek dla studentów i pracowników MWB UG i GUMed, strefa chilloutu w Bibliotece Ekonomicznej, multimedialne studio na Historycznym i wiele więcej ciekawych projektów - rusza głosowanie w tegorocznej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego!
Akademicki Budżet Obywatelski Uniwersytetu Gdańskiego to konkurs, w którego ramach studenci, doktoranci i pracownicy UG mogą zgłaszać swoje pomysły na rozwój infrastruktury uczelni. Do wydania jest 200 tys. zł, po 100 tys. na projekty pracownicze i studenckie.
W kwietniu tego roku społeczność akademicka miała możliwość zaproponowania swoich inicjatyw do trzeciej edycji ABO UG. Zostało zgłoszonych 18 projektów: 10 propozycji pracowniczych oraz 8 pomysłów studenckich.
Na przełomie marca i kwietnia br. prowadzony był równolegle nabór wniosków do innego konkursu uniwersyteckiego - pierwszej edycji Zielonego Uniwersytetu, w którym społeczność akademicka naszej uczelni zgłosiła 30 różnych pomysłów dotyczących realizacji „zielonych” inicjatyw na terenie kampusów uniwersyteckich.
W latach ubiegłych projekty te zgłaszane były właśnie w Akademickim Budżecie Obywatelskim.
Przypomnijmy, że w głosowaniu przeprowadzonym w dniach 20-27 maja na projekty „Zielonego UG”, do realizacji wybrano 5 pomysłów. Więcej na ten temat w tym miejscu.
Pod koniec września zespół roboczy zakończył proces weryfikacji projektów zgłoszonych przez wnioskodawców do trzeciej edycji ABO UG, które następnie komisja konkursowa zatwierdziła i dopuściła do etapu głosowania. Teraz przyszedł czas na ich wybór w elektronicznym głosowaniu.
- To już trzecia edycja ABO UG - mówi Prorektorka ds. Studenckich, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. - W konkursie tym chcemy zaktywizować i zintegrować nasze środowisko poprzez zbudowanie jego bliskiej identyfikacji z uczelnią - miejscem, w którym pracujemy i studiujemy, spędzając w nim znaczą część naszego czasu. Wsłuchując się w pomysły i oczekiwania naszej społeczności, umożliwiamy jej za sprawą konkursu, współdecydowanie o zmianach zachodzących zarówno wewnątrz uniwersyteckich obiektów, jak i w przestrzeniach zewnętrznych naszych kampusów.
W dwóch poprzednich edycjach ABO UG zagłosowało ponad 10 tysięcy członków naszej społeczności akademickiej.
Udało się zrealizować 6 z 8 wybranych w głosowaniu projektów. W roku ubiegłym, spośród najlepszych projektów pracowniczych z pierwszej edycji ABO UG - zrealizowane zostały: Park kieszonkowy przy budynku Neofilologii oraz Gym & Street Workout - strefa z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu, zlokalizowana obok kortów tenisowych przy budynku dawnego rektoratu, a spośród projektów studenckich - nowe przestrzenie do pracy i wypoczynku, w tym: Ogólnouniwersytecka Strefa Zero Stress na WPiA - przestrzeń do aktywnego wypoczynku i wymiany myśli oraz Strefa Chilloutu na WNS, dzięki której w zachodniej części gmachu wydziału powstał salonik wypoczynkowy.
W tym roku przyszła kolej na realizację projektów, które okazały się najlepsze w drugiej edycji ABO UG. W maju ukończony został zwycięski projekt pracowniczy pn. Stojaki rowerowe typu U pod dachem Rektoratu, dzięki któremu w sąsiedztwie tego obiektu ustawionych zostało 15 stojaków rowerowych. Na wybór wykonawcy prac czeka jeszcze drugi z projektów pracowniczych - Kieszonka na Humance - rewitalizacja patio w budynku Wydziałów Filologicznego i Historycznego, który zakłada jego przekształcenie w park kieszonkowy, zieloną przyjazną przestrzeń do wypoczynku i relaksu, służącą integracji studentów i pracowników uczelni.
W całości zrealizowany został jeden z dwóch wybranych w głosowaniu projektów studenckich, oba zlokalizowane są na Wydziale Ekonomicznym. Projekt Park Eco-nomiczny umożliwił powstanie zewnętrznej przestrzeni ekologicznej, służącej wyciszeniu i relaksowi między zajęciami. Zlokalizowany został w sąsiedztwie gmachu Wydziału Ekonomicznego od strony Domu Studenckiego nr 7 i Centrum Języków Obcych. Drugi z projektów pn. Co-Economy - strefa co-workingowa Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego znajduje się w zaawansowanym stadium realizacji. W gmachu wydziału powstaje przyjazna strefa do nauki i wypoczynku dla studentów i pracowników, zlokalizowana w łączniku pomiędzy aulami A i B.
W tym roku do etapu głosowania komisja konkursowa zakwalifikowała 16 pomysłów. W gronie 9 projektów pracowniczych - 6 propozycji dotyczy zagospodarowania wewnętrznej przestrzeni obiektów lub zakupu do nich elementów wyposażenia. 3 projekty odnoszą się do terenów zewnętrznych uczelni.
Spośród 7 pomysłów studenckich - 6 z nich zlokalizowanych zostało w obiektach uniwersyteckich, a jeden dotyczy przestrzeni zewnętrznej uczelni.
Lista wszystkich projektów dopuszczonych do głosowania została zestawiona w dwóch osobnych zestawieniach, oddzielnie dla każdej z kategorii, które dostępne są pod tekstem.
Ze szczegółowym opisem projektów można zapoznać się w panelu ABO UG, po zalogowaniu się do Portalu Pracownika lub Studenta i wybraniu w menu bocznym zakładki Akademicki Budżet Obywatelski, a następnie na pasku górnym - zakładki Projekty do głosowania.
Każdy z pracowników oraz studentów i doktorantów może w trakcie głosowania oddać głos na maksymalnie 3 projekty. Zagłosować można tylko raz.
Pracownicy oddają swoje głosy w kategorii „Projekty pracownicze”, a studenci i doktoranci w kategorii „Projekty studenckie”. Osoby, które w momencie głosowania są zarówno pracownikami jak i studentami lub doktorantami uczelni - mogą zagłosować w obu kategoriach. Logując się do Portalu Pracownika - wybierają maksymalnie 3 projekty z listy projektów pracowniczych, a po zalogowaniu się do Portalu Studenta - mogą wybrać również maksymalnie 3 projekty z puli projektów studenckich.
Nowością w tegorocznej edycji ABO UG jest wprowadzenie zmian w zasadach obliczenia wyników głosowania. - Celem wyrównania szans dla wszystkich uczestników konkursu, wprowadzony został system wagowy do przeliczenia głosów oddanych na projekty, na liczbę punktów przyznanych poszczególnym projektom - informuje Piotr Szpajer, koordynator ds. ABO UG.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu wagowego dostępne są w załączniku nr 3 do Regulaminu.
Projekty z największą liczbą punktów w danej kategorii, mieszczące się w puli dostępnych środków budżetowych, zostaną wybrane do realizacji w kolejnym roku.
Wyniki głosowania poznamy do 7 listopada br.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
ABO UG 2024 - projekty pracownicze w glosowaniu.pdf | 499.87 KB |
ABO UG 2024 - projekty studenckie w glosowaniu.pdf | 137.58 KB |