Uniwersytet Gdański wraz ze spółką celową Univentum Labs pozyskał środki finansowe na wsparcie prac przedwdrożeniowych i komercjalizację badań naukowych

1

Konsorcjum siedmiu podmiotów, w którego skład wchodzi Uniwersytet Gdański oraz Univentum Labs, zostało zakwalifikowane jako partner Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w realizacji zadania „Inkubator Rozwoju”, w ramach projektu „Science4Business - Nauka dla Biznesu” dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Głównym celem partnerstwa z MNiSW jest zwiększenie efektywności organizacji badawczych w zakresie współpracy z biznesem i komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

Partnerami Uniwersytetu Gdańskiego w konsorcjum są: Politechnika Gdańska - lider,  Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Poznańska wraz ze spółkami celowymi uczelni: Univentum Labs (UG), Excento (PG) oraz Politechnika Innowacje (PP). Kwota dofinansowania pozyskana przez konsorcjum wynosi ponad 19 mln zł i jest drugą, co do wielkości, na ogólnopolskiej liście rankingowej.

Jednostką odpowiedzialną za realizację zadania po stronie Uniwersytetu Gdańskiego jest Centrum Transferu Technologii UG, które będzie ściśle współpracowało z Univentum Labs. Współpraca obejmie także analizę potencjału organizacji badawczych, identyfikację innowacyjnych projektów oraz ocenę ich możliwości wdrożeniowych. Spółka Univentum Labs będzie wspierała prace m.in. z obszaru innowacji społecznych oraz IT, natomiast Centrum Transferu Technologii dofinansuje prace przedwdrożeniowe związane m.in. z rozwojem wynalazków czy certyfikacją laboratoriów.

- Środki, które zostały przyznane przez ministerstwo, będziemy mogli przeznaczyć zarówno na innowacyjne badania zespołów naukowych, jak i działania zmierzające do skomercjalizowania wyników tychże badań - mówi Dyrektorka Centrum Transferu Technologii Katarzyna Gronowska. - Liczę także, że formuła projektu będzie sprzyjała rozwojowi współpracy uczelni z firmami. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorstwa ściślej współdziałały z naszymi zespołami naukowymi. Firmy zyskają wówczas dostęp do najnowszych technologii, a naukowcy będą mieli szansę na wdrożenie na rynek swoich innowacyjnych rozwiązań.

- Univentum Labs w ramach działań zaplanowanych w projekcie będzie koncentrować się na wspieraniu przedsiębiorczości akademickiej, rozwoju innowacji społecznych oraz cyrkulacji talentów. Zależy nam na wsparciu przede wszystkim tych zespołów badawczych, które są na samym początku swojej drogi do komercjalizacji - mówi Prezeska Univentum Labs dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.

Bieżąca aktywność konsorcjum

Obecnie trwają prace związane z zawarciem umowy na realizację zadania z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - W tej chwili każdy z konsorcjantów prowadzi nabór na potencjalnych członków Komitetu Inwestycyjnego - informuje Katarzyna Gronowska. - Komitet będzie oceniał wnioski na sfinansowanie innowacyjnych projektów, aby wybrać te, które mają największą szansę na komercjalizację, a jednocześnie posiadają wysoki potencjał innowacyjny. W jego skład wejdą zarówno przedstawiciele biznesu, jak i środowiska akademickiego, co pozwoli ocenić projekt zarówno z punktu widzenia znaczenia naukowego, jak i szans na wdrożenie na rynek..

Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu na uczelniach i zaproszenie naukowców do przygotowania i złożenia wniosków o dofinansowanie projektów na prace przedwdrożeniowe.

oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP