Zapraszamy na wielkie odsłonięcie na Wydziale Ekonomicznym! Powstał mural „Szkoła Ateńska 2024”

Szkoła Ateńska

Ściany Wydziału Ekonomicznego po raz kolejny ozdobi mural inspirowany twórczością Rafaela Santiego. Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie malowidła ściennego „Szkoła Ateńska 2024” 24 października o godzinie 12:00, przed ścianą budynku, w którym znajduje się  Aula im. T. Ocioszyńskiego Wydziału Ekonomicznego UG.

- Na ścianie budynku Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie powstało malowidło ścienne inspirowane dziełem Rafaela Santiego namalowanym w Pałacu Apostolskim w Rzymie i uznawanym za jedno z najważniejszych dzieł renesansu. Jego tematyka w sposób oczywisty wiąże się z nauką, kulturą, dialogiem. Dzięki temu jest idealnym tematem charakteryzującym, inspirującym współczesną szkołę - Uniwersytet - studentów i wykładowców - mówi Kierownik Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. dr hab. Jacek Zdybel.

Pierwsze malowidło ścienne na budynku Wydziału Ekonomicznego powstało w latach 80. jako praca dyplomowa Rafała Moczydłowskiego i zostało zrealizowane wraz z Kubą Bryzgalskim i Aleksandrem Widyńskim. Ze względu na remont i ocieplanie budynku mural został przykryty. Po latach władze Wydziału Ekonomicznego i Uniwersytetu Gdańskiego postanowiły powrócić do idei malarskiej dekoracji na ścianie budynku.

Współczesna wersja „Szkoły Ateńskiej” to także dzieło wychowanków Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu. Autorską interpretację słynnego dzieła Rafaela Santiego przygotował młody dyplomant Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku Erik Reinvald.

- Każda z tych interpretacji, zarówno Rafaela, jak i Moczydłowskiego czy obecna Erika Reinvalda ma w sobie coś z tęsknoty za idealną „szkołą”, ale też wielki bagaż współczesności, która otacza autorów - mówi prof. Jacek Zdybel. - Każda jest przekazem czasu ich powstania, swoistą pochwałą życia „tu i teraz”.

W symbolicznym odsłonięciu wezmą udział władze dziekańskie Wydziału Ekonomicznego oraz Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który od samego początku wspierał to wyjątkowe przedsięwzięcie. Obecny będzie także prof. Jacek Zdybel, opiekun naukowy projektu, a także przedstawiciele władz Miasta Sopotu oraz wykonawcy muralu - studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

oprac. MJ/CKiP