Kolejny krok w stronę opracowania strategii UG na najbliższe 5 lat. Za nami drugi dzień warsztatów strategicznych

Warsztaty strategiczne UG 22 października 2024, w tle prof. Paweł Antonowicz

fot. Alan Stocki

Sto celów operacyjnych, przypisanych poszczególnym celom strategicznym UG: takie było założenie drugiego spotkania w ramach warsztatów strategicznych UG. Nad ich sformułowaniem - pod kierunkiem moderatorów - pracowało ponad 60 osób reprezentujących różne jednostki, zespoły i obszary działania naszej Uczelni.

- Już dziś możemy stwierdzić, że spektakularnym sukcesem naszej społeczności jest to, że potrafimy w definiowaniu mapy drogowej naszej Uczelni w sposób konstruktywny znaleźć wspólny mianownik przy tak wielu obszarach aktywności akademickiej, reprezentowanych przez tak wiele osób zaangażowanych w budowanie nowej strategii. Mając tak wiele pomysłów na rozwój Uniwersytetu, jesteśmy otwarci na dialog i dochodzenie do konsensusów. Są one związane z tym, że słuchamy się wzajemnie i nie patrzymy na obszarowe odcinki działań naszej Uczelni, a projektujemy jej zrównoważony rozwój - powiedział Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG.

Podczas sesji plenarnej, będącej wprowadzeniem do pracy w grupach warsztatowych, Prorektor prof. P. Antonowicz przedstawił dotychczasowy stan prac nad nową strategią UG oraz kolejne etapy jej ustanawiania, a także zapoznał uczestników z założeniami kolejnych sesji warsztatowych (5 i 8 listopada).

Prorektor prof. P. Antonowicz zaprezentował również wyniki realizacji bieżącej strategii UG, wizualizowane w postaci potencjometrów, które wskazują na procentowy poziom wykonania bieżących celów strategicznych. - Nasza bieżąca Strategia obejmuje ponad 360 zgłoszonych inicjatyw bezpośrednio związanych z celami strategicznymi Uczelni, a w raportowanie danych  zaangażowanych jest obecnie ponad 50 osób - przekazał prof. Paweł Antonowicz. W przygotowywanej Strategii Rozwoju UG na lata 2025 - 2030 będzie tych osób więcej, każdy z wypracowanych celów operacyjnych zostanie przypisany do właściwej jednostki UG, a celów tych jest aż 100 - w porównaniu do 64, które zostały zidentyfikowane w Strategii na lata 2020 - 2025.

Ważnym aspektem pracy nad realizacją przyszłych zadań w UG (2025 - 2030) będzie innowacyjny system informatyczny (stanowiący zarazem dynamiczne, stale uzupełniane repozytorium danych), który umożliwi zarządzanie zarówno strategią generalną Uczelni, jak również strategiami wszystkich 11 wydziałów. - Chodzi nam o to, aby umożliwić monitorowanie aktualnego stanu realizacji założonych celów strategicznych w dowolnym momencie, a nie w rozliczeniu rocznym. Przeznaczony do tych celów nasz własny, prototypowy Moduł IT/STRATEGIA UG ułatwi nam w przyszłości również bieżącą aktualizację Strategii, w odpowiedzi na zmieniające się warunki - zaznaczył prof. Paweł Antonowicz.

- Nie odcinamy się od przeszłości - podkreślił Prorektor, odnosząc się do czterech perspektyw, które (przy niewielkiej modyfikacji jednej z nich, dotyczącej jeszcze większego wyeksponowania aspektu umiędzynarodowienia) pozostały filarami nowej Strategii Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na kolejne pięć lat. Celem warsztatów w dniu 5 listopada było kaskadowe podzielenie 25 ważonych celów strategicznych na 100 ważonych celów operacyjnych.

Praca nad wypracowaniem celów operacyjnych odbywała się w zespołach osób reprezentujących te obszary działań UG, które odpowiadają 4 perspektywom strategii generalnej Uczelni. Warsztaty 5 listopada miały bardzo dynamiczny charakter, a zespoły działały elastycznie. Moderatorami zespołów pracujących nad poszczególnymi obszarami strategicznymi byli:

  1. dr Jędrzej Siciński - w obszarze Najwyższy poziom kształcenia uniwersyteckiego;
  2. dr hab. inż. Piotr Sliż, prof. UG - w obszarze Najwyższa jakość w badaniach naukowych i kreowaniu innowacji;
  3. dr hab. Robert Bęben, prof. UG - w obszarze Otwartość, społeczna odpowiedzialność i umiędzynarodowienie Uniwersytetu;
  4. dr Bartosz Nowak - w obszarze Najwyższy poziom efektywności w zarządzaniu Uniwersytetem.

Ostatnie warsztaty strategiczne odbędą się 8 listopada.

 

Relacja z warsztatów strategicznych 22 października

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP