29. Finał WOŚP za nami

Podsumowanie aukcji UG dla WOŚP

Zakończyły się aukcje przygotowane przez Uniwersytet Gdański w związku z 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki zaangażowaniu licytujących udało się zebrać prawie 9 tysięcy złotych.

 

Pomału opadają emocje związane z wyjątkowym, ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 3 lutego zakończyły się licytacje przedmiotów przekazanych przez Uniwersytet Gdański na poczet wsparcia oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W sumie udało nam się zebrać niemal 9 tysięcy złotych, które zasilą konto WOŚP.

Największą popularnością wśród licytujących cieszył się rejs nowoczesnym statkiem naukowo badawczym Oceanograf oraz udział w poborze materiału badawczego pod nadzorem załogi statku. Tę, z pewnością wyjątkową, przygodę licytowało 26 osób, a szczęśliwiec, który uda się w rejs, przekazał na konto WOŚP 3 150 zł.

Równie popularna okazała się licytacja wizyty w Stacji Morskiej w Helu oraz udział w karmieniu i treningu medycznym stada hodowlanego fok szarych u boku jednego z trenerów. Osoba, która wylicytowała wizytę w Stacji Morskiej będzie miała niepowtarzalną okazję, by miejsce na co dzień oblegane przez turystów, zwiedzić bez obecności tłumów. Niecodzienną możliwość przyjrzenia się z bliska pracy z tymi wyjątkowymi zwierzętami pod kątem naukowym licytowało 25 osób. Aukcja zakończyła się wynikiem 1975 zł przekazanych na konto WOŚP.

Doceniony został również talent Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego. O rzeźbę „Świątek” autorstwa rektora w internetowej licytacji walczyło 17 osób. Dzięki rzeźbiarskiej pasji prof. Piotra Stepnowskiego na konto Orkiestry trafiło 1825 zł.

Dużym sukcesem zakończyła się aukcja zorganizowana przez prof. dr hab. Wiesława Laskowskiego, Prorektora ds. Badań Naukowych. Przedmiotem licytacji był wykład popularnonaukowy Tajemnice świata kwantów, dzięki któremu na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafi aż 1000 zł. Osoba, która wylicytowała wykład, dowie się między innymi czym jest kubit i o co chodzi z kwantową superpozycją, jak zrobić użytek z niewiedzy, czyli na czym polega kwantowa interferencja, czym jest kwantowe splątanie i jak wiąże się z Kubusiem Puchatkiem, czy można być w dwóch miejscach na raz czyli o co chodzi z paradoksem kota Schroedingera. Jak mówi prof. Wiesław Laskowski – podczas wykładu dowiecie się wszystkiego, co zawsze chcieliście wiedzieć o fizyce kwantowej, ale nie było kogo o to zapytać.

Pamiątkę po rekordowej pętli kajakowej po Polsce, którą latem zeszłego roku odbył student UG, Jacek Pałubicki, licytowało 7 osób. Wiosło Skagit FG Werner opatrzone autografem zostało zlicytowane za kwotę 425 zł.

Aukcje książek Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego przekazanych przez Zarząd Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego oraz gadżetów UG z podpisem Piotra Sierzputowskiego, trenera Igi Świątek przekazanych przez Radio MORS zakończyły się kwotami: odpowiednio 152,50 zł oraz 102,50 zł.

Wiemy również, że wiele innych jednostek oraz pracowników Uniwersytetu Gdańskiego wystawiło na licytacje wykłady, gadżety itp.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, którzy poprzez przygotowane przez Uniwersytet Gdański aukcje, zechcieli wspomóc tegoroczną zbiórkę na rzecz oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W sumie udało nam się zebrać 8 630 zł. Siema!

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG