Finalizujemy opracowanie Strategii UG na lata 2025 - 2030. Ostatnie warsztaty strategiczne za nami

Warsztaty Strategiczne III

Po identyfikacji 100 celów operacyjnych przyporządkowanych 20 celom strategicznym w czterech perspektywach rozwojowych Strategicznej Karty Wyników UG przyszedł czas na wypracowanie rekomendacji powołania określonych właścicieli celów operacyjnych. W dniu 8 listopada w Bibliotece UG odbyły się ostatnie warsztaty strategiczne, których wynikiem ma być wypracowanie Strategii Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2025 - 2030.

- Podczas wcześniejszych sesji warsztatowych, zachowując ciągłość i konstrukcję logiczną zawartą w dotychczasowej Strategii UG, wzbogaciliśmy cele strategiczne zawarte w dotychczasowych czterech perspektywach o mocne akcenty związane z umiędzynarodowieniem - mówił Prorektor ds. Rozwoju i Finansów UG dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, podsumowując warsztaty z dn. 22 października oraz 5 listopada. - W obrębie wszystkich czterech perspektyw założyliśmy równowagę wag: każda z nich to 25% strategii generalnej. Wnętrza tych perspektyw stanowią natomiast już ważone zróżnicowanym poziomem istotności wiązki celów strategicznych, a dalej - celów operacyjnych. Co warte podkreślenia - wszystkie perspektywy zostały wypełnione niezwykle ambitnymi celami! Właścicielem każdej z perspektyw jest Rektor UG, natomiast właścicielami celów strategicznych są właściwi prorektorzy oraz kanclerz UG. Z własnością tą wiąże się oczywiście odpowiedzialność.

Właściciele celów to osoby odpowiedzialne za odcinkowy rozwój Uczelni, zapisany w planie strategicznym. Nowością w ramach obecnie postępującego procesu planowania strategicznego w UG jest prototypowo rozwijany przez nas system informatyczny - stanowiący swoiste dynamiczne repozytorium danych, umożliwiające bieżące raportowanie, monitoring i ewaluację stanu realizacji poszczególnych zadań, celów operacyjnych, celów strategicznych i ostatecznie samych perspektyw - w czasie rzeczywistym.

- Ostatecznie, w toku naszych warsztatów udało nam się wypracować 120 elementów całej tej układanki strategicznej - powiedział prof. Paweł Antonowicz. - Musimy także pamiętać, że cele te są ważone, zatem nie wszystkie są tak samo istotne. Ale pamiętajmy, że są one również komplementarne, nie substytucyjne - to znaczy, że nie da się zastąpić realizacji jednego z nich realizacją innego. Natomiast, co warto podkreślić, efekty synergiczne wynikające ze współzależności, jakie występują w wiązce tych celów stanowią katalizator do rozwoju naszej Uczelni.

Ostatnie warsztaty strategiczne były poświęcone ustaleniu wag i właścicieli celów operacyjnych oraz kaskady odpowiedzialności za zadania realizowane w ramach tych celów. Jak podkreślał prof. P. Antonowicz, kaskada odpowiedzialności jest zarazem kaskadą decyzyjności w odniesieniu do sposobu implementacji poszczególnych celów i zadań. Prorektor zwrócił przy tym uwagę na trzy kwestie metodyczne: po pierwsze, właściciele celów strategicznych (czyli grono prorektorsko-kanclerskie) nie powinni być jednocześnie właścicielami celów operacyjnych w nie wpisanych (ponieważ mogłoby to rodzić konflikt interesów w zakresie procedur wdrożeniowych i ewaluacyjnych), po drugie, właściciele celów operacyjnych powinni być związani z administracją centralną, a nie np. stricte z wydziałami (ponieważ cele mogą być realizowane wspólnie w obrębie kilku wydziałów - na wydziały zgodnie z kaskadą odpowiedzialności będą delegowane konkretne ważone działania, dostosowane do specyfiki poszczególnych jednostek), po trzecie - projektujemy system tak, że jedna osoba z powodzeniem może odpowiadać za więcej niż jeden cel operacyjny (finalnie osób raportujących, tj. właścicieli celów operacyjnych będzie w UG około 50).

- Kaskadowanie zadań nie zakłada proporcjonalności, musi uwzględniać indywidualny charakter każdego z wydziałów Uniwersytetu, a te przecież różnicą się zasadniczo i muszą zachować prawo do swojej autonomii, odrębności i decyzyjności - podkreślał prof. Paweł Antonowicz. - Przy delegowaniu konkretnych zadań na poziom wydziałowy pojawi się także przestrzeń na wprowadzenie na wydziałach dodatkowych, autonomicznych celów, pozostających w relacji do strategii generalnej; zakładam, że powinno to nastąpić już w pierwszym kwartale 2025 r.

Strategia rozwoju UG na lata 2025 - 2030 zostanie zaprezentowana, po wcześniejszej opinii Rady Uczelni, na ostatnim posiedzeniu Senatu w 2024 r. Będzie pod wieloma względami innowacyjna: oparta na metodyce Balanced Scorecard, zakładająca dynamiczny sposób raportowania, wyznaczająca drogę rozwoju wszystkich jednostek Uczelni, a także wypracowana we współpracy ze wszystkimi właścicielami celów, z uwzględnieniem jak najszerszej perspektywy obszarowej.

Organizacyjnie całość przedsięwzięcia planowania strategicznego na lata 2025-2030 realizował i koordynował pion rozwoju i finansów UG w składzie: prof. Paweł Antonowicz, prof. Robert Bęben, prof. Piotr Sliż, dr Jędrzej Siciński, dr Bartosz Nowak, a także Jan Pietruszewski (IT) w ścisłej współpracy z Dyrektor Biura Organizacji Anną Pauli.

DR/CKiP; fot. Alan Stocki