Medal Księcia Mściwoja dla Rektora prof. Piotra Stepnowskiego

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Miastu Gdańsk zadedykował medal Księcia Mściwoja Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który otrzymał to najwyższe, obok Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, wyróżnienie przyznawane osobom zasłużonym dla miasta.

Wręczenie odznaczeń - medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja - odbyło się w poniedziałek 2 grudnia 2024 r. w Dworze Artusa podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska, która wraz z Kapitułą nadaje odznaczenia.

Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego przyznano medal Księcia Mściwoja „za podniesienie rangi Uniwersytetu Gdańskiego wśród europejskich uczelni wyższych, osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad zanieczyszczeniem środowiska oraz zaangażowanie w powstanie i działania Związku Uczelni im. D. Fahrenheita”.

Laudację wygłosiła Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak, która przedstawiła drogę zawodową prof. Piotra Stepnowskiego, zaznaczając jego szczególne zasługi w budowaniu relacji i współpracy w mieście, kraju i za granicą. - Piotr Stepnowski jest ogromnie zaangażowany w prace nad podniesieniem pozycji Uniwersytetu Gdańskiego wśród polskich i europejskich uczelni wyższych - mówiła Przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. - To niestrudzony animator współpracy międzyuczelnianej w celu utworzenia na Pomorzu jednego z najsilniejszych ośrodków akademickich. Jest współtwórcą Związku Uczelni Daniela Fahrenheita - federacji największych gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Laudatorka nawiązała również do zainteresowań pozazawodowych - architekturą i włoskim malarstwem renesansowym - a także do pasji, której Rektor oddaje się w wolnym czasie: rzeźbienia.

Rektor medal odebrał z rąk Przewodniczącej Rady Miasta, Prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Przewodniczącego Kapituły prof. Edmunda Wittbrodta, po czym wygłosił krótkie przemówienie: - Chłonę każdy moment dzisiejszej uroczystości i myślę sobie - jakie piękne bogactwo tkwi w naszym mieście! Jak wielowymiarowi, wielokulturowi i wieloznaczni, jeśli chodzi o gdańskość - jesteśmy. Wszak czerpiemy z historycznego bogactwa naszego miasta, tego, którego największą emanacją jest Salon Gdański Dworu Artusa, w którym dzisiaj jesteśmy. Poszanowanie wielokulturowości, języka dialogu, współpracy to jest też to, co daje mi i napędza moją niesłabnącą energię - do działania na rzecz konsolidacji środowiska akademickiego tu, w Gdańsku. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani do tego, że jesteśmy silnym, istotnym, europejskim ośrodkiem akademickim i tak - Macieju, jesteśmy oknem na świat  - mówił Rektor, nawiązując do wypowiedzi również nagrodzonego tego wieczora Macieja Grabskiego.

Rektor podkreślił też znaczenie współpracy wszystkich mieszkańców, grup społecznych, biznesu: - Tylko w takim skonsolidowanym wymiarze będziemy dalej rozwijać nasze cudowne miasto, któremu to odznaczenie dedykuję.

 

Tego wieczoru laureatami medali wręczanych niemal od 30 lat byli również:

Medal św. Wojciecha:

  • prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki/Politechnika Gdańska - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe, rozpoznawalne i uznane w wymiarze światowym, za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych oraz za zbudowanie silnej gdańskiej szkoły naukowej spektroskopii impedancyjnej (laudację wygłosił prof. Edmund Wittbrodt);
  • Maciej Grabski - za zbudowanie i utworzenie centrum biznesowego i biurowego Olivia Centre, przyciągającego licznych inwestorów krajowych i zagranicznych, stanowiącego nowoczesną i innowacyjną wizytówkę Gdańska (laudację wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński);
  • prof. dr hab. Dorota Kolak-Michalska - za niezwykłe dokonania artystyczne, którymi jako wybitna aktorka Teatru Wybrzeże rozsławia Gdańsk poza jego granicami (laudację wygłosiła Anna Czekanowicz-Drążewska).
     

Medal Księcia Mściwoja II:

  • Natalia Partyka - za wybitne osiągnięcia sportowe rozsławiające Gdańsk w kraju i na świecie oraz determinację w dążeniu do wyznaczonego celu i życiową postawę będącą wzorem do naśladowania (laudację wygłosił Bogusław Kaczmarek);
  • Komitet Obrony Demokracji - Region Pomorze - za nieugiętość i konsekwencję w działaniu na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz za obronę Konstytucji RP. W imieniu Stowarzyszenia Medal odebrała Sława Rafalak, przewodnicząca Zarządu Regionu (laudację wygłosiła Barbara Szczepuła-Ponikowska).

 

Więcej informacji o uroczystości na stronach www.gdansk.pl

 

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska/Rzeczniczka Prasowa UG