![1](/news/sites/ug.edu.pl.news/files/2025-02/db8d02d9-1928-4f4d-9ba7-6be2c62edc46.jpg)
Jak skutecznie wykorzystywać najlepsze praktyki w pozyskiwaniu projektów naukowych z ERC i innych funduszy europejskich - o tym i innych zagadnieniach dotyczących realizacji strategii badawczych uczelni dyskutowano podczas roboczego spotkania rektorów Uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji i Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie odbyło się pod auspicjami międzynarodowej koalicji CoARA (Coalition for Advancing Research Assessment), której w ramach UG realizuje projekt pn. „Reform of researchers’ assessment in the University of Gdańsk” (więcej o koalicji tutaj). Uniwersytet Ca’ Foscari, mimo że wielkością i zasobami infrastrukturalnymi przypomina naszą uczelnię, jest jednym z europejskich liderów w pozyskiwaniu prestiżowych grantów ERC (European Research Council) oraz innych grantów w ramach programu Horyzont Europa. Co więcej, włoska uczelnia wyspecjalizowała się w uzyskiwaniu finansowania dla nauk humanistycznych i społecznych dzięki wdrożonym celowanym procedurom wsparcia konkretnych naukowców oraz pozyskiwaniu uczonych i konsorcjów badawczych z zagranicy.
- Z wielkim zainteresowaniem zapoznaliśmy się z mechanizmami wspierania naukowców opartymi na autorskich rozwiązaniach tej uczelni. Tym bardziej, że nie odbiega ona specjalnie ani swoimi zasobami, ani sposobem organizacji od nas, a jednak zdobywa rokrocznie dziesiątki milionów euro na badania naukowe. Koncepcja gromadzenia uczonych z różnych wydziałów wokół priorytetowych obszarów badawczych, zaangażowanie wyspecjalizowanych pracowników administracji do bardzo konkretnych działań i prac analitycznych oraz celowane wsparcie dla najbardziej obiecujących przedsięwzięć to tylko niektóre składowe programu. To były bardzo inspirujące i niezwykle kreatywne rozmowy - podsumowuje Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.
- Spotkania z przedstawicielami niemal wszystkich szczebli administracji wspierającej badania naukowe na goszczącej nas uczelni to była unikalna szansa zrozumienia funkcjonujących tu procesów wewnętrznych, w tym oceny naukowej i wsparcia kariery naukowców - dodaje dr Katarzyna Świerk, która kieruje projektem ze strony UG. W dyskusjach podnoszono także możliwości współpracy naukowej, potrzebę wymiany doświadczeń w zakresie oceny akademickiej i poszukiwania innych wskaźników ewaluacyjnych, które pozwolą zachować specyfikę badań w różnych dyscyplinach naukowych.
Ze strony Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji w spotkaniu uczestniczyły władze uczelni z Rektorką prof. Tizianą Lippiello na czele oraz Prorektorami: prof. Antonio Marcomini i prof. Marią Calvo. Wzięli w nim również udział pełnomocnicy: ds. oceny jakości badań naukowych - prof. Agostino Cortesi, ds. koordynacji Uniwersytetu Europejskiego EUTOPIA - prof. Roland Hinterholzl, ds. innowacji cyfrowych i spójności badań - prof. Marco Nobile, ds. priorytetowych obszarów naukowych - prof. Michela Signoretto, a także szef biura nauki Dario Pellizzoni.
Spotkanie było również okazją do rozmów na temat możliwości współpracy badawczej pomiędzy sojuszami Uniwersytetów Europejskich, SEA-EU z udziałem UG i EUTOPIA z udziałem Uniwersytetu Ca’ Foscari. W ramach projektu odbędą się kolejne bilateralne spotkania robocze w wybranych uczelniach europejskich, a zebrane najlepsze praktyki i wnioski będą elementem raportu końcowego, który posłuży jako zbiór rekomendacji dla procesów oceny akademickiej.
---
CoARA - Coalition for Advancing Research Assessment - to międzynarodowa koalicja zrzeszająca ponad 700 organizacji badawczych, agencji finansujących oraz organów oceniających z całego świata, zaangażowanych w reformę metod i procesów oceny badań naukowych, naukowców i instytucji badawczych. Uniwersytet Gdański dołączył do koalicji CoARA w 2023 roku, jako pierwszy uniwersytet klasyczny w Polsce. W czerwcu 2024 r. przyjęty został CoARA Action Plan - plan działań na lata 2024 - 2028 zmierzających do poprawy systemu oceny badań naukowych i kadry akademickiej.
![1](/news/sites/ug.edu.pl.news/files/2025-02/loga.jpg)