Dwie naukowczynie z UG wśród nominowanych do tytułu Kobieta Roku 2024 „Forbes Women”

Dr Alicja Mikołajczyk z Wydziału Chemii UG oraz dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed znalazły się w gronie 50 kobiet Forbes Women 2024 (w kategorii Nauka) i uzyskały nominację do tytułu Kobieta Roku. Zachęcamy do głosowania, plebiscyt trwa do środy!

Przez ostatnie pięć lat redakcja magazynu „Forbes Women” wybiera 100 kobiet, które zdaniem redakcji zasługują na uznanie. W ten sposób wyróżniono setki wspaniałych i odważnych kobiet, a ich historie poznały dziesiątki tysięcy czytelniczek.

W tym roku wybrano 50 kobiet w pięciu kategoriach, które w 2024 roku wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami. Spośród nich czytelnicy magazynu w internetowym plebiscycie wybiorą Kobietę Roku. W kategorii Nauka, wśród 10 kobiet, aż dwie pochodzą z UG. Zachęcamy do oddania głosu na dr Alicję Mikołajczyk z Wydziału Chemii lub na dr hab. Danutę Gutowską-Owsiak, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Plebiscyt trwa do środy 4 grudnia. Głosować można tutaj.

1

DR ALICJA MIKOŁAJCZYK Z WYDZIAŁU CHEMII

Doktor wydziału chemii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w cyfrowym projektowaniu materiałów, chemikaliów i leków, z naciskiem na ich zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Jej badania koncentrują się na metodach sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i chemii kwantowej. Wyróżniona w tym roku stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

1

DR HAB. DANUTA GUTOWSKA-OWSIAK, PROF. UG

Profesorka Uniwersytetu Gdańskiego, immunolożka, prezeska gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Prowadzi badania nad atopowym zapaleniem skóry i alergią, współpracując z badaczami z Oxfordu, Londynu, Edynburga,  Mediolanu i Nijmegen w Holandii. Wybrana w tym roku na przewodniczącą Europejskiej Sieci Badań nad Barierą Naskórkową. Funkcję tę będzie sprawować wspólnie z dr. Ryanem O’Shaughnessym z Queen Mary University of London.

 

oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP