IV Pomorska Konferencja Open Science

plakat

Stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, jak również podjęcie próby zbadania obowiązujących trendów i kierunków rozwoju otwartej nauki w Polsce – to główny cel IV Pomorskiej Konferencji Open Science - udostępnianie danych badawczych (sharing research data), która odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2021 r.

Tematyka Otwartej Nauki jest coraz bardziej rozpowszechniona. Zarówno udostępnianie wyników badań w postaci publikacji jak i danych badawczych jest coraz częściej wymogiem instytucji i agencji finansujących badania naukowe. Tworzone są liczne rekomendacje, dobre praktyki i polityki w zakresie wprowadzania otwartego dostępu.

Celem konferencji jest zebranie i zaprezentowanie doświadczeń różnych polskich uczelni i instytutów naukowych w zakresie otwierania danych badawczych z różnych dyscyplin naukowych. W szczególności zaprezentowane zostaną doświadczenia uczelni realizujących projekt MOST DANYCH - Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego gdzie projekt realizowany jest zarówno przez zespoły bibliotekarzy i informatyków tworzących narzędzia do udostępniania danych - repozytorium danych, jak i naukowców udostępniających wyniki swoich badań w postaci Otwartych Danych Badawczych (Open Research Data). Celem organizatorów jest porównanie zarówno przyjętych rozwiązań z rozwiązaniami przyjętymi w innych ośrodkach naukowych, jak również wymiana doświadczeń.

Wśród tematów, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji znajdą się m. in.:

• Organizacyjne i prawne aspekty udostępniania danych badawczych
  • Narzędzia i repozytoria dla danych badawczych
  • Data Stewardship i jego profesjonalizacja
  • Udostępnianie danych badawczych w różnych dyscyplinach naukowych
  • Projekty i inicjatywy wspierające udostępnianie danych badawczych

Konferencja skierowana jest zarówno do bibliotekarzy, informatyków, jak i przedstawicieli innych działów uczelni, uczestniczących w procesie zarządzania danymi badawczymi i ich udostępniania, jak również do samych naukowców, którzy udostępniają wyniki swoich badań naukowych w postaci danych.

Konferencja współfinansowana jest z projektu „MOST DANYCH – Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – etap II: Open Research Data”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG