Psychologiczna i filozoficzna perspektywa opisująca zjawiska związane z człowiekiem oczami Koła Naukowego ANIMA

Okiem młodych badaczy. O duchowości i religijności inaczej

Czym jest duchowość oczami młodego badacza? Co nam daje? Po co angażujemy się w duchowe działania? Zapraszamy do lektury książki Okiem młodych badaczy. O duchowości i religijności inaczej, która zakwalifikowała się do ścisłej czołówki konkursu STRUNA 2020.

Książka Okiem młodych badaczy. O duchowości i religijności inaczej pod redakcją dr hab. Katarzyny Skrzypińskiej, prof. UG to cykl 10 esejów na temat psychologicznej i/lub filozoficznej perspektywy opisującej zjawiska związane z człowiekiem, począwszy od skali mikro aż do makro, co obejmuje: świadomość człowieka, jego tożsamość, relację z ciałem, płciowość i stosunek do płci, samotność i zagubienie, kryzys egzystencjalny, duchową inteligencję jako narzędzie pomocne w wychodzeniu z niego, poszukiwanie nowej religii i sztucznej inteligencji oraz nowych bogów naszych czasów, w dobie internetowego pędu. Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, co pozwoliło studentom, doktorantom i absolwentom psychologii UG spojrzeć z szerszej perspektywy na naturę człowieka. Projekt w postaci publikacji zakwalifikował się również do ścisłej czołówki konkursu STRUNA 2020.

Praca jest efektem kilkuletnich spotkań i licznych dyskusji w ramach Koła Naukowego ANIMA, Sekcji Psychologii Religii i Duchowości przy Uniwersytecie Gdańskim, którego opiekunem jest dr hab. Katarzyna Skrzypińska, prof. UG.

- W 2013 roku, w październiku, po wykładzie z Historii Myśli Psychologicznej, podeszła do mnie grupka fascynatów natury ludzkiej i zapytała czy moglibyśmy w jakiś sposób rozwijać poruszane na zajęciach wątki. Wśród nich była, wówczas jeszcze studentka, Pani Weronika Labandt. Rozpętała się żywa dyskusja, a na moim biurku wylądowała kartka z kilkoma nazwiskami. Ucieszył mnie wówczas ten zapał, jednak pomyślałam, że zapewne szybko ostygnie w nadmiarze akademickich obowiązków – mówi dr hab. Katarzyna Skrzypińska, prof. UG, opiekun koła.

Wśród członków KN ANIMA są studenci psychologii, filozofii, sztuk pięknych, doktoranci psychologii i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, których zainteresowania oscylują wokół otaczającej nas rzeczywistości w całej palecie odcieni. Interesują ich procesy, które zachodzą w każdej niepowtarzalnej osobie i w relacjach międzyludzkich. Przełamują stereotypy i sięgają po wiedzę także pozaakademicką. Współpracują w sposób interdyscyplinarny nawiązując również do dziedzin takich jak np. sztuka, estetyka, etyka.

 

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG