Pożegnanie Profesora Jerzego Limona

Z najgłębszym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Profesora Jerzego Limona,

światowej sławy Szekspirologa i wybitnego wykładowcy na Wydziale Filologicznym UG.

 

Profesor dr hab. Jerzy Limon był znakomitą osobowością, współtwórcą i legendą gdańskiego życia kulturalnego oraz Instytutu Anglistyki  i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, uwielbianym przez studentów, pełnym pasji wykładowcą, fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która przez ostatnie 31 lat doprowadziła do odbudowy i świetności teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Jego Fundacja zapoczątkowała organizację nagradzanego i rozpoznawalnego nie tylko w Europie Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon był także autorem książek o tematyce szekspirowskiej wydawanych przez wydawnictwa polskie i zagraniczne, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych.

Za swoje liczne osiągnięcia był odznaczony, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oficerskim Orderem Imperium Brytyjskiego, srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wieloma innymi. Medal 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego miał otrzymać podczas uroczystości uniwersyteckich 10 marca 2021 r.

Był także laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

 

Wielka strata dla świata nauki i kultury!

Cześć Jego pamięci składają Rektor, Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego

 

 

27 marca 2021 roku

odbędzie się uroczyste pożegnanie

śp. Profesora Jerzego Limona

Twórcy i Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

__ __ __

Pożegnalna msza św. zostanie odprawiona

27 marca o godz. 11.00

w Kościele Św. Jana w Gdańsku

i będzie transmitowana na żywo w Internecie.

__ __ __

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w uroczystej mszy świętej

będzie mogła wziąć udział jedynie najbliższa Rodzina i zaproszeni Goście.

 

Aby umożliwić Państwu wzięcie udziału w pożegnaniu Pana Profesora,

zostanie zorganizowana transmisja online z uroczystości w Kościele Św. Jana.

 

Link do transmisji, w serwisie YouTube teatru, będzie dostępny na stronie:

TeatrSzekspirowski.pl

oraz w mediach społecznościowych Teatru.

__ __ __

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.00

na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie

i nie będą transmitowane.

 

 

W związku ze śmiercią prof. Jerzego Limona księga kondolencyjna Uniwersytetu Gdańskiego wystawiona jest do końca tygodnia w holu Neofilologii UG, a od 8.03 w holu Rektoratu UG.

 

Reszta jest milczeniem…

Nie żyje prof. dr hab. Jerzy Limon

Prof. dr hab. Jerzy Limon z Wydziału Filologicznego, anglista, literaturoznawca, teatrolog, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmarł w wieku 71 lat.

- Prof. Jerzy Limon był przyjacielem wielu pracowników, nie tylko z anglistyki czy amerykanistyki – mówi  dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego UG.- To wielka strata dla uczelni. Filologom bardzo będzie go brakowało- dodaje. Poruszona wiadomością o odejściu Pana Profesora, z trudem myśli o przyszłości wydziału bez Niego. - Trudno zebrać myśli, bo dla nas był prawdziwym Mistrzem, Nauczycielem, ale też po prostu fantastycznym kolegą, który piekł wspaniały sernik. Pani Dziekan wspomina jak Profesor swoją osobowością, energią i pasją potrafił zarażać kolegów i współpracowników. – Jego niespotykana siła, w jakiś magiczny sposób przenosiła się na innych. Był inicjatorem wielu wydarzeń, nie tylko na Wydziale, ale także poza nim.

Profesor był absolwentem I LO w Sopocie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdobył kolejne stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Związany z Uniwersytetem Gdańskim i Wydziałem Filologicznym, gdzie został kierownikiem Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej UG. Wykładał w języku polskim i angielskim. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym korespondentem Wydziału I Filologicznego Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Autor wielu książek naukowych, artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych drukowanych w Polsce i Europie. W dorobku miał również powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard).

Prof. Jerzy Limon był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, a potem dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Laureat wielu nagród w kraju i za granicą. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samym roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2015 przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. W 2019 roku w Stratfordzie, rodzinnym mieście Szekspira Prof. Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.

 

Prof. Jerzy Limon w „50 spotkań na 50 lecie UG” Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego:

„Niekiedy przypadek, zrządzenie losu decydują o tym, że nagle uczeni humaniści znajda się na zewnątrz swego spokojnego świata. Dopiero wtedy odkrywają, że świat po drugiej stronie jest całkiem inny od tego, jaki sobie z lektur i własnych rozmyślań wykoncypowali”.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem "Teatr jakiego nie ma" autorstwa prof. Jerzego Limona. 

 

Zespół Prasowy UG