Pożegnanie red. Piotra Świąca

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Piotra Świąca

znanego prezentera i dziennikarza telewizyjnego, absolwenta i nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego

Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 marca 2021 r. Miał 54 lata. Zdążył jeszcze poprowadzić piątkowe wydanie „Panoramy”. Wracał do domu.

Piotr Świąc od początku swojej kariery zawodowej był związany z TVP Gdańsk i Uniwersytetem Gdańskim. Był absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa na UG. Od wielu lat w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG prowadził warsztaty telewizyjne dla studentów.

Zawsze pozostawał najbardziej rozpoznawalnym prezenterem gdańskiego ośrodka. Prowadził i współtworzył Panoramę, Forum Panoramy i Forum Gospodarcze. Ten ostatni program przez wiele lat powstawał w nowych budynkach Uniwersytetu Gdańskiego. Zawsze powtarzał, że dziennikarz ma obowiązek pokazywać własny region i miasto. Prowadził także Wiadomości TVP1 oraz poranne pasmo w TVP Info.

Był niezwykle lubianym przez studentów nauczycielem oraz życzliwym, gotowym do pomocy kolegą. Zawsze pogodny, miał wyjątkowy sposób bycia. Dzięki Jego profesjonalizmowi praca ze studentami w laboratorium telewizyjnym UG miała głęboki sens. Zawsze był postrzegany jako wiarygodny dziennikarz, posługujący się niekwestionowanym zawodowym warsztatem. Jego kultura bycia na ekranie, spokój i ujmujący uśmiech nie miały sobie równych.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. w Konkursie Oddziałów Terenowych TVP, był laureatem „Ostrego Pióra” przyznawanego przez BCC, otrzymał państwową Odznakę Honorową za zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Jako znakomity dziennikarz został także wyróżniony przez Uniwersytet Gdański Złotym Piórem Universitatis Gedanensis.

Cześć Jego pamięci oddają Rektor i Senat

wraz ze społecznością akademicką Uniwersytetu Gdańskiego

 

 

Uroczystości pogrzebowe

Msza Święta Żałobna odbędzie się w sobotę 13 marca 2021 roku o godzinie 11:30 w Archikatedrze Oliwskiej. Ceremonia Pogrzebowa odbędzie się po zakończeniu Mszy Świętej na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku. Odprowadzenie na Ostatnią Drogę rozpocznie się przy bramie głównej cmentarza.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca pochówku prosimy, w miarę możliwości, o zajmowanie miejsc na alejce.

Ponieważ śp. Piotr Świąc aktywnie wspierał działalność Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, w porozumieniu z Hospicjum i Rodziną, na Cmentarzu Srebrzysko obecni będą wolontariusze, którzy zbierać będą dobrowolne datki.

Uprzejmie prosimy o stosowanie się do aktualnych przepisów związanych z przeciwdziałaniem epidemii Covid-19.

Jednocześnie informujemy, że na oficjalnym kanale Facebook TVP3 Gdańsk dostępna będzie transmisja na żywo z Mszy Świętej oraz ceremonii pogrzebowej.

Źródło: Uroczystości pogrzebowe śp. Piotra Świąca (tvp.pl)

 

Red. Piotr Świąc 1967-2021 Księga kondolencyjna

dr Beata Czechowska-Derkacz