Wspieramy działania Obszaru Metropolitalnego

- W procesie budowania metropolii ważne jest dostrzeżenie potencjału intelektualnego, jaki zgromadzony jest w środowisku akademickim – powiedział Rektor prof. Piotr Stepnowski podczas wystąpienia na kongresie Smart Metropolia i zadeklarował wsparcie UG i uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni im Daniela Fahrenheita. Poniedziałkowy kongres odbył się pod hasłem „inteligentny samorząd”.  

 

Organizatorem konferencji jest stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej: Gdański Obszar Metropolitalny). Skupia ono stowarzyszenie 59 gmin, miast i powiatów, w których mieszka ponad 1,6 mln mieszkańców i działa już 10 lat.  

Uniwersytet Gdański jest członkiem wspierającym w ramach Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita. I właśnie w imieniu trzech uczelni zrzeszonych w FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego – zabrał głos podczas Kongresu Smart Metropolia Rektor UG prof. Piotr Stepnowski: - Wierzymy, że w procesie budowania metropolii ważne jest dostrzeżenie potencjału intelektualnego, jaki zgromadzony jest w środowisku akademickim. Wiemy też, że podobnie jak samorządy, naszą siłę widzimy w konsekwentnym łączeniu naszych działań, które, mamy nadzieję, przybliżają nas do jednego, silnego i skonsolidowanego ośrodka akademickiego na pomorzu. 

Podkreślając siłę oddziaływania trzech uczelni FarU prof. Piotr Stepnowski zadeklarował poparcie dla ustawy metropolitalnej, która  od roku czeka na głosowanie w Sejmie. Dzięki niej Pomorze zyskałoby prawo do dysponowania ponad 200 mln zł na potrzeby mieszkańców.     

Uczestnicy kongresu Smart Metropolia, największej konferencji poświęconej relacjom miast, wsi i metropolii odbywającej się pod hasłem: "inteligentny samorząd” dyskutowali o największych wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami. Wśród głosów  ekspertów z zakresu mobilności, dostępności, nowych technologii, e-usług, cyfryzacji, a także działaczy miejskich, polityków i samorządowców mocno wybrzmiał głos Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, który podkreślił, że uczelnie są częścią organizmu miejskiego – miasta tworzą studenci, pracownicy, na rzecz rozwoju metropolii pracują naukowcy prowadząc badania jakości życia w miastach w wielu jego aspektach.  

- Wiemy, że podobnie jak samorządy, naszą siłę widzimy w konsekwentnym łączeniu naszych działań, które, mamy nadzieję, przybliżają nas do jednego, silnego i skonsolidowanego ośrodka akademickiego na Pomorzu – dodał prof. Piotr Stepnowski.  

Ponadto uczelnie jako miejsce synergii młodości, doświadczenia i nauki mogą wzbogacić wypracowane na tegorocznym kongresie założenia szerokiego wykorzystania przez inteligentne samorządy nowoczesnych technologii, które mają usprawnić życie mieszkańców obszaru metropolitalnego.  

W panelu „Jak zarządzać samorządem i kreować politykę w oparciu o dane” uczestniczył dr Sebastian Susmarski – dyrektor Centrum Analiz i Ekspertyz UG, z kolei w panel „Rząd Centralny – Samorząd” udział wziął dr Jakub Szlachetko z WPiA.

 

Rektor
Magdalena Nieczuja - Goniszewska/rzecznik prasowy UG