Laureatem konkursu Czerwonej Róży i zdobywcą tytułu najlepszego studenta 2021 roku został Piotr Pawlak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także absolwent i obecnie doktorant Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Konkurs o nagrodę Czerwonej Róży na najlepszego studenta i najlepsze koło naukowe województwa pomorskiego, po raz pierwszy rozstrzygnięto w 1962 roku. W roku 1962 laureatem został późniejszy naukowiec – prof. Jerzy Treder. Konkurs został reaktywowany w 1999 roku. W ubiegłym roku zwyciężczynią konkursu została Agnieszka Piotrowska-Kirschling, studentka Wydziału Chemii UG, stąd ta uczelnia realizowała kolejne etapy konkursu.
W tym roku tytuł i nagrodę – czerwoną Toyotę otrzymał Piotr Pawlak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako pianista koncertuje w Polsce i zagranicą, m. in. W Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach oraz Austrii, a w październiku 2019 roku odbył tournée po Chinach. Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zachodnioczeskiej, Ningbo oraz Filharmonią Kameralną Sopot.
W roku 2020 Piotr Pawlak obronił pracę magisterską z Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG i pisze pracę doktorską na temat topologii algebraicznej i algebry homologicznej u dra hab. Michała Stukowa prof. UG z Zakładu Algebry.
O wyjątkowe uzdolnienia i sposoby na łączenie odmiennych profesji i pasji laureata tytułu pyta Ewa Karolina Cichocka:
- Przede wszystkim serdecznie gratulujemy tytułu i nagrody w konkursie Czerwonej Róży. I pierwsze pytanie, czy ma Pan prawo jazdy?
- Tak mam.
- Czyli czerwone auto przyda się od razu. Jako uczelnia nieco „grzejemy się w blasku” Pana sukcesu, gdyż jest Pan także absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, a także doktorantem tego wydziału. Odnosi Pan sukcesy w dwóch dziedzinach – jednej wymagającej artystycznych wyobraźni i uzdolnień oraz drugiej, polegającej na policzalnej, matematycznej precyzji. Której z tych dziedzin oddał Pan swoje serce?
- W tej chwili najmocniej poświęcam się muzyce i grze na fortepianie. Nie potrafię jednak zrezygnować ze swoich pozostałych zainteresowań i wszystkim im oddaję swoje serce.
- Ścisłe uzdolnienia pochodzą chyba z Pana domu rodzinnego i profesji rodziców. A skąd muzyczny talent i uczucie do muzyki?
- Nie do końca wiadomo i nie do końca to pamiętam. Wiem, że w domu słuchano sporo muzyki klasycznej i poezji śpiewanej. Moja mama ma bardzo dobry słuch, chciała grać na pianinie, a w szkole śpiewała w chórze. Ja natomiast przejawiałem ogromne zainteresowanie muzyką już we wczesnym dzieciństwie, a moimi ulubionymi zabawkami były te wydające dźwięki, na których można było grać proste melodie. Byłem też bardzo zafascynowany stojącym w mieszkaniu dziadków, nieużywanym od lat fortepianem. Rodzice, widząc to, kupili mi pierwszy keyboard i zapisali do ogniska muzycznego, gdzie powiedziano im, że powinienem iść do szkoły muzycznej. I w niej przygoda z muzyką zaczęła się na poważnie.
- Czy trudno być jednocześnie studentem, doktorantem oraz ustawicznie koncertującym artystą? Jak pogodzić pracę naukową z czasem, który trzeba przeznaczyć na ćwiczenia, próby oraz wyjazdy i występy?
- Trzeba mieć dobrze zorganizowany kalendarz, wykorzystywać dobrze czas i z wyprzedzeniem planować obowiązki. Przykładowo — czas w podróży mogę wykorzystywać na wykonanie prac indywidualnych na zajęcia. Korzystam też ze swego rodzaju „ułatwień” na Uczelniach, przysługujących studentom studiującym na więcej niż jednym kierunku, które dopuszczają więcej absencji na obowiązkowych zajęciach i możliwość przesuwania terminów zaliczeń. Oczywiście różnie też rozkładam priorytety w zależności od sytuacji — przed ważnym koncertem ćwiczę więcej, a w okresie wolnym od koncertów — poświęcam się pracy naukowej.
- Czy ma Pan jeszcze czas na inne zainteresowania i hobby, choć trudno uwierzyć, żeby pozostawał Panu przy tak intensywnej aktywności jeszcze jakiś czas?
- Niezbyt lubię określenie „hobby”, ponieważ zakłada ono jakby, że nasza praca i studia to wyłącznie obowiązek, a przyjemność sprawia nam coś innego. Jestem w tej komfortowej sytuacji, że robię w życiu to, co bardzo lubię robić. Zarówno muzyka, jak i nauka sprawiają mi na tyle dużo przyjemności, że poświęcałbym im czas nawet, gdybym zawodowo zajmował się czymś innym. Poza tym lubię jeździć na nartach i rowerze, a także śledzę wiele inwestycji komunikacyjnych w mojej okolicy.
- Pandemia zmieniła wiele naszych planów i zamierzeń. Czy planuje Pan powrót do intensywnego kalendarza swoich występów? Czy będziemy mogli Pana usłyszeć w Gdańsku?
- Po otwarciu instytucji kulturalnych w maju bieżącego roku miałem bardzo dużo występów, wiele z nich to były koncerty przesunięte z powodu pandemii. Niestety na razie kalendarz koncertowy na przyszły rok nie jest zbyt mocno wypełniony. Liczę jednak na to, że dostanę jeszcze kolejne zaproszenia. W tym momencie w Gdańsku nie mam zaplanowanych koncertów.
- Dziękuję za rozmowę
Więcej o dorobku artystycznym :
Piotr Pawlak ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie studentem dyrygentury w klasie prof. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.
Piotr Pawlak był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2009 do 2016), a także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku Piotr otrzymał Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, w 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a w 2019 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in. pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019), drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2018), wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „A Step Towards Mastery” w Sankt Petersburgu (2017) czy pierwszą nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego (2017). Brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz jest zakwalifikowany do XVIII Konkursu (2021) jako laureat drugiej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020).
W roku 2018 otrzymał trzecią nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku/Pasłęku, a w roku 2017 pierwszą nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W 2020 roku otrzymał drugą nagrodę na konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.
Poza sukcesami muzycznymi, Piotr osiąga także sukcesy w innych dziedzinach. Jest laureatem krajowych olimpiad z matematyki, informatyki i historii muzyki, dwukrotnym brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (2014 w RPA, 2015 w Tajlandii), dwukrotnym srebrnym medalistą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych „Romanian Masters in Mathematics” (2015, 2016), trzykrotnym złotym medalistą na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersytetów w Błagojewgradzie w Bułgarii (2017, 2018, 2019) oraz zwycięzcą 12. Międzynarodowej Internetowej Olimpiady na Uniwersytecie w Ariel (2019).