Nordic Focus Festival 2021 Północ zawitała na UG po raz szósty

Szósta edycja Festiwalu Kultury Nordyckiej – Nordic Focus Festival UG w przeciwieństwie do ubiegłorocznej odsłony projektu miała formę hybrydową. Wydarzenie, w reżimie sanitarnym, udało się zorganizować stacjonarnie na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 27 i 28 listopada.

 

Fani kultury skandynawskiej po długim okresie pandemicznego zamknięcia zatęsknili za wydarzeniami na żywo i licznie przybyli na festiwal. – Przewodnimi tematami tegorocznej edycji były zagadnienia związane z działalnością ruchów społecznych na rzecz sprawiedliwości ekologicznej oraz bezpieczeństwem podróżowania w dobie pandemii – relacjonuje Tomasz Pupacz z Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, pomysłodawca i koordynator festiwalu. – Kraje skandynawskie, na czele ze szwedzkim modelem innowacyjności, w tematyce ekologii są wzorcem godnym naśladowania i wdrażania na rodzimym gruncie. Misją naszego festiwalu jest, obok przybliżania kultury nordyckiej, ciągłe edukowanie naszych odbiorców w tematach społecznych czy gospodarczych na podstawie doświadczenia sąsiadów zza Bałtyku.

 

„Klimatyczna” dyskusja

Zgodnie z myślą przewodnią festiwalu jego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego Jestem Greta, o szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg, inicjatorce młodzieżowych strajków klimatycznych w Europie. Pokazowi towarzyszyła moderowana przez Krystynę Weiher-Sitkiewicz dyskusja na temat ekologii i edukacji klimatycznej, której uczestnikami byli: Marcin Kiełt (Fundacja Planet For Generations, dyrektor ds. klimatycznych w Europejskiej Izbie Technologicznej), Kuba Witek (podróżnik, reżyser filmu Ruch lodu) oraz Marta Wróblewska (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto).

 

Spotkania autorskie

Podczas festiwalu miały też miejsce spotkania autorskie. Gościem pierwszego z nich był Piotr Mikołajczak, autor książki NOrWAY. Półdzienniki z emigracji, który podzielił się z uczestnikami festiwalu swoimi doświadczeniami związanymi z emigracją do Norwegii – jednego z najszczęśliwszych państw świata. Podczas spotkania poprowadzonego przez dr Wandę Dittrich opowiedział on również o tym, jak bardzo w czasie podróży musimy polegać na sobie i sami tworzyć swoje szczęście, niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy. Niezależnie bowiem o tego, gdzie byśmy nie byli, będą czekały nas takie przeszkody, jak długi, depresja czy samotność.

Gościem drugiego spotkania autorskiego była Dagmara Bożek, która opowiedziała słuchaczom o swoim reportażu pt. Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata. Mówiła o trudnościach, z którymi muszą się mierzyć kobiety na wyprawach polarnych, oraz o tym, jak wyglądała ich droga do lodowej krainy. Spotkanie poprowadziła dr Paulina Pakszys – jedna z bohaterek reportażu.

 

Podróże w czasach pandemii

Dzięki projekcji filmu Together in Isolation: The lockdown of the Faroe Islands oraz spotkaniu z jego reżyserem, Kubą Witkiem uczestnicy festiwalu mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o bezpieczeństwie  podróżowania do nordyckich krajów w dobie pandemicznych ograniczeń. Reportaż Witka opowiada o pandemii na Wyspach Owczych, rozmowach z mieszkańcami tych wysp, którzy dzięki poczuciu zbiorowej odpowiedzialności i szybkiemu działaniu poradzili sobie z groźnym wirusem.

 

Opowieści o podróżach ciąg dalszy

Gościem panelu podróżniczego była również Agnieszka Dziadek, która opowiedziała o swojej liczącej 3000 km wędrówce wzdłuż Szwecji. Ponad trzymiesięczna piesza wyprawa łączyła skrajne punkty tego kraju: cypel Smygehuk na południu i Treriksröset na północy. Z relacji podróżniczki dowiedzieliśmy się m.in. jakie wrażenie robią ostatnie dzikie miejsca na kontynencie i jakie są trudności przy pokonywaniu takiej trasy.

Dopełnieniem programu prezentacji podróżniczych był blok #mojaskandynawia, którego uczestnicy opowiadali o swoich osobistych doświadczeniach i perypetiach związanych z północnymi wojażami. Nelli Trushina, lektorka języka duńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w swoim wystąpieniu opowiedziała o językowych i kulturowych duńskich ciekawostkach, które napotka każdy turysta podróżujący po Danii, jeżeli tylko będzie chciał je zauważyć. W ramach opowieści „Trolltunga + Bergen, czyli męska wyprawa na 60 urodziny” Kamil i Stanisław Gabryszak – ojciec i syn – opowiedzieli o swoim rodzinnym wyjeździe w okolice „bramy prowadzącej do fiordów’’. Natomiast Maja Wojcieszek, studentka UG, podzieliła się doświadczeniem wolontariatu w ramach programu Workaway, w czasie którego mieszkała u duńskiej rodziny. 

 

 

Studenckie prezentacje

Podczas festiwalu miały również miejsce prezentacje studentów rodzimej skandynawistyki w cyklu #mojaskandynawia. I tak w czasie pierwszej z nich Katarzyna Kapica nakreśliła temat sprawczości saamskiego społeczeństwa i jego wpływ na nordycką politykę wobec mniejszości etnicznych. Z kolei Alicja Szczudlińska opowiedziała o tym, co przykuwa wzrok skandynawskich fotografów i jakie tematy podejmują oni w swoich zaangażowanych społecznie projektach. Natomiast Szymon Jedliński przedłożył widzom porady lifestylowe samego mitycznego boga Odyna.

 

Skandynawia na fotografii

Temat fotografii powrócił do nas jeszcze przy oprowadzaniu po autorskiej wystawie zdjęć Rafała Króla „Kajakami dookoła północnego Spitsbergenu”. Podróżnik opowiadał nam o swojej wyprawie na największą wyspę Norwegii i zwracał uwagę na aspekty na pierwszy rzut oka niewidoczne.

Rafał Król doświadczeniem i pasją podróżniczą podzielił się dodatkowo z widzami podczas warsztatów o turystycznym must have podróżnika. Z jego prezentacji mogliśmy dowiedzieć się, jak powinniśmy się ubierać, pakować i co jeść w czasie wypraw i to nie tylko do nordyckich krajów. Poza tym, w niedzielnym bloku podróżniczym Rafał Król opowiedział nam o tym, jakie są zalety podróży na płaskowyż Hardangervidda, będący największym płaskowyżem górskim w całej Europie, oraz do najbliższej nam Arktyki.

 

Warsztaty językowe – must have festiwalu

Jak co roku festiwal nie mógłby się odbyć bez warsztatów językowych, w ramach których lektorzy i studenci Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki UG odkrywali tajniki podstaw języków nordyckich. Zajęcia językowe poprowadzili: Tomasz Archutowski (język duński), Bogusz Charkiewicz (język szwedzki), Laura Santoo (język fiński) oraz Jakub Urban i Magdalena Gucwa (język norweski).

***

 

Zespół festiwalowy NFF 2021:

 

Koordynacja programowa i organizacyjna: Tomasz Pupacz

Public Relations: Alicja Szczudlińska, Paulina Spryngacz

Prowadzenie spotkań autorskich i dyskusji: Wanda Dittrich, Paulina Pakszys, Krystyna Weiher - Sitkiewicz

Zespół festiwalowy: Tomasz Archutowski, Katarzyna Borzym, Bogusz Charkiewicz, Magdalena Gucwa, Szymon Jedliński , Anna Klimont, Rafał Król, Natalia Kotuk, Katarzyna Kasina , Anna Płotka, Weronika Płotka, Jakub Urban,  Laura Santoo

Videorelacja i montaż materiałów filmowych : Kamil Bryl Wild Wave Produkcja Filmowa

Live streaming: Jakub Poterała

Fotorelacja : Szymon Cieślak

Obsługa techniczna: Wiesław Cyganik

Honorowy patronat: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Partnerzy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo MANDO, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Expeditions.pl, Ice Story, Millennium Docs Against Gravity, Schronisko Lisi Azyl, Fundacja Planet For Generations, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Magazyn Skandynawski Zew Północy,  Moods of Scandinavia, Portal Moja Norwegia, Marchewkowa Skandynawia

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

Info: www.facebook.com/nordicfocusfestival   www.ack.ug.edu.pl

fot. S.Cieślak
Tomasz Pupacz/ACK