Tym razem wysokospecjalistyczna aparatura w postaci dwóch termocyklerów Light Cycler 480 II, dwóch komór laminarnych klasy BSL-2 oraz sprzętu uzupełniającego zostały przekazane na potrzeby 7. Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku. Jest to szpital, który należy do krajowej sieci jednoimiennych placówek zakaźnych. Jeszcze w tym tygodniu Uniwersytet Gdański przekaże również dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa.
Przekazany sprzęt pozwoli na uruchomienie kompletnego specjalistycznego przyszpitalnego laboratorium diagnostyki molekularnej w kierunku COVID-19. Dzięki temu możliwe będzie zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów i znacząco szybsze diagnozowanie chorych z województwa pomorskiego.
Termocykler Light Cycler 480 II to wysokospecjalistyczna aparatura służąca do wykrywania materiału genetycznego wirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.
Wcześniej termocykler Light Cycler 480 II trafił z Uniwersytetu Gdańskiego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Do tej pory termocyklery Light Cycler 480 II i pozostały sprzęt służyły do badań naukowych i dydaktyki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed oraz na Wydziale Biologii UG. Sprzęt został przekazany przez wydziały na mocy porozumienia, które w imieniu uczelni podpisał Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała.
W ramach Wydziału Biologii UG przedsięwzięcie koordynowała prof. Joanna Jakóbkiewicz-Banecka, Prodziekan ds. Promocji i Rozwoju. Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zaangażował się w pomoc w przekazaniu sprzętu i szkolenie personelu. Całość koordynuje prof. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką.
Fot. 1 Archiwum UG. Na zdjęciu Izabela Szczygielska, Diagnosta Laboratoryjny i Specjalista ds. Systemu Zarządzania Jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.
Fot. 2 Fot. Archiwum UG. Na zdjęciu od prawej dr Łukasz Rąbalski i doktoranci UG, realizujących swoje prace w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów oraz Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych MWB: Weronika Hoffmann, Marcin Lubocki i Maciej Kosiński w nowym laboratorium 7. Szpitala Marynarki Wojennej Wszyscy są zaangażowani w badanie próbek pacjentów na obecność wirusa wywołującego chorobę COVID-19.