Czy da się oswoić Wisłę? Zapraszamy na wykład prof. Romualda Szymkiewicza

Rzeki są częstym środkiem transportu na kontynencie europejskim. Niemcy eksploatują Ren, a Hiszpanie Ebrę. Jednak w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów, wykorzystanie zasobów i możliwości gospodarczych Wisły jest marginalne. Według części naukowców taki stan rzeczy jest skutkiem wielu zaniedbań. - W tej chwili Wisła nie jest rzeką dziką, a zdziczałą - pisze prof. dr hab. inż. Romuald Szymkiewicz w swojej książce “Dolna Wisła - rzeka niewykorzystanych możliwości”.

- Jest szansa, że wkrótce zaobserwujemy brak wody na niektórych odcinkach Wisły. Grupa ekologów próbowała nie tak dawno przepłynąć naszą najdłuższą rzekę kajakiem z Krakowa do Gdańska i przez kilka odcinków musieli pokonywać trasę pieszo - powiedziała prof. dr hab. inż. Elżbieta Niemirycz, z Wydziału Chemii UG, jedna z organizatorek wykładu prof. dr hab. inż. Romualda Szymkiewicza.

W ramach szerszego omówienia tych zagadnień oraz analizy sytuacji ekonomicznej i ekologicznej terenów u ujścia Wisły Wydział Chemii UG zaprasza na wykład znanego hydrologa prof. Romualda Szymkiewicza pt. „Środowisko i gospodarka wodna na obszarze dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego”. Seminarium odbędzie się 19 stycznia o godzinie 12:30 na Wydziale Chemii w sali D101. - Mamy nadzieję, że sprawa właściwego zagospodarowania dolnej Wisły zainteresuje wiele osób zajmujących się gospodarką wodna wybrzeża - powiedział prof. dr hab. inż. Tadeusz Ossowski, kierownik Katedry Chemii Analitycznej na Wydziale Chemii UG.                               

W związku z sytuacją związaną z COVID-19 wykład odbędzie się w trybie hybrydowym.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

 

prof. Romuald Szymkiewicz

Prof. dr hab. inż. Romuald Szymkiewicz - w trakcie pracy w Politechnice Gdańskiej (1972-2021): w roku 1977 doktoryzował się, w 1986 habilitował zaś tytuł profesora otrzymał w roku 1998. Pełnił funkcje prodziekana ds. nauki Wydziału Hydrotechniki, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska, prorektora ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej, kierownika Katedry Hydrauliki i Hydrologii. Jest autorem ponad 100 publikacji na temat hydrologii, hydromechaniki, hydrauliki, modelowania matematycznego oraz metod numerycznych, wydanych w kraju i za granicą, w tym 12 książek i monografii. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.

Marcel Jakubowski/ZP