Uroczyste odnowienie doktoratu prof. dr. hab. Marcina Plińskiego na UŁ

- To okazja do spotkań, często po wielu latach, wspomnień i pozytywnych wzruszeń – podkreślają organizatorzy uroczystości odnowień doktoratów na Uniwersytecie Łódzkim. W gronie ponad dwudziestu doktorów sprzed pięćdziesięciu lat znalazł się prof. dr hab. Marcin Pliński, jeden z twórców gdańskiej oceanografii i Rektor Senior Uniwersytetu Gdańskiego. Od ponad dwóch dekad, łódzka uczelnia kontynuuje tradycje honorowania swoich doktorów po pół wieku.  

Uniwersytet Łódzki kultywuje wieloletnią tradycję uroczystego odnawiania doktoratów badaczom, którzy pięćdziesiąt lat temu uzyskali ten stopień na ich uczelni. Do tej pory uhonorowano w ten sposób 91 naukowców.  Prof. dr hab. Marcin Pliński znalazł się  w gronie doktorów sprzed pięćdziesięciu lat, uhonorowanych w styczniu 2022. 

Profesor dr hab. Marcin Pliński jest jednym z twórców gdańskiej oceanografii, gdzie zorganizował od podstaw jedyny w Polsce ośrodek algologii morskiej. Jest ponadto biologiem morza, którego naukowe zainteresowania ukierunkowane są na badania taksonomii i ekologii glonów, szczególnie morskich.

Prof. dr hab. Marcin Pliński:

absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 1966 r. ukończył studia biologiczne, specjalizując się w zakresie algologii. Zatrudniony w UŁ przygotował i obronił w 1970 r. rozprawę doktorską na temat glonów solnisk podłęczyckich, której promotorem była prof. dr hab. Joanna Kadłubowska, kierownik ówczesnego Zakładu Algologii. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1979 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu za pracę pt. Kierunki zmian strukturalnych w fitoplanktonie estuariów Bałtyku Południowego, natomiast tytuł profesora uzyskał w 1989 r.

W Gdańsku prof. dr hab. Marcin Pliński podjął i rozwinął unikatowe badania nad zmianami ekologicznymi w Bałtyku. Jako pierwszy zwrócił uwagę na rolę sinic w tych zmianach. Efektem badań było opracowanie matematycznego modelu inwazji sinicowej, pierwszego tego typu modelu prognostycznego. Postawione wówczas hipotezy w pełni potwierdziły się w późniejszych badaniach, których efekty zostały opisane w licznych artykułach naukowych i referatach przedstawianych podczas prestiżowych międzynarodowych konferencji. Z inicjatywy prof. Plińskiego w UG została utworzona specjalna jednostka organizacyjna – Regionalne Centrum Sinicowe, współpracująca ze służbami sanitarnymi oraz władzami samorządowymi. Prof. Marcin Pliński pełnił i nadal pełni funkcje w wielu organizacjach krajowych i międzynarodowych, a także jest członkiem licznych grup eksperckich. Włączał się w prace wielu komisji zajmujących się ekologią i ochroną środowiska morskiego oraz rad naukowych.

Prof. dr hab. Marcin Pliński jest autorem trzech podręczników akademickich: składającego się z 12 tomów Flora Zatoki Gdańskiej i wód przyległych (Bałtyk Południowy), Hydrobiologia ogólna i Biologia organizmów morskich oraz eseju Zawiłości człowieczeństwa.

Do znaczących osiągnięć należy zaliczyć prace profesora nad programem studiów unikatowego kierunku w Polsce, jakim jest oceanografia. Był promotorem prawie stu prac magisterskich oraz opiekunem i promotorem w szesnastu przewodach doktorskich, a także wielokrotnie recenzentem w przewodach habilitacyjnych. Od 1992 do 2012 r. kierował zespołem naukowo-dydaktycznym (Zakład Biologii i Ekologii Morza Uniwersytetu Gdańskiego), w którym pięciu naukowców uzyskało tytuł profesora, natomiast sześciu – stopień naukowy doktora habilitowanego. 

W uznaniu ogromnego dorobku i zasług w dziedzinie algologii zadedykowano prof. dr hab. Marcinowi Plińskiemu dwa nowo odkryte gatunki okrzemek: Pseudogomphonema plinskii (Witkowski, Metzeltin i Lange-Bertalot, 1996) oraz Chamaepinnularia plinskii (Żelazna-Wieczorek i Olszyński, 2016).

Oprócz intensywnej pracy naukowo-badawczej prof. dr hab. Marcin Pliński angażował się w działalność organizacyjną na UG. W latach 1978–81 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Oceanografii UG, a później przez dwie kadencje (1981–87) był dziekanem Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG. W 1996 r. został wybrany na stanowisko rektora UG i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.

Za swoją działalność naukową prof. dr hab. Marcin Pliński został uhonorowany czterema nagrodami Ministra, Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, a także prestiżowym dla środowiska oceanografów Medalem im. prof. Kazimierza Demela oraz Nagrodą Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (2014). Ponadto Profesor otrzymał kilka odznaczeń państwowych (Złoty Krzyż Zasługi – 1987 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1996 r., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2014 r.) i resortowych.

Uroczystośc odnowienia doktoratów UŁ, styczeń 2022
plakat
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG