Posiedzenie Senatu UG 24.02.2004 - skrót informacji

Senat Uniwersytetu Gdańskiego obradował dziś w trybie hybrydowym. Wszystkie poddane pod głosowanie punkty, spośród dziesięciu zaplanowanych, zostały zatwierdzone i przegłosowane niemal jednomyślnie. Posiedzenie rozpoczęło wspólne poparcie Senatorów deklaracji solidarności z Ukrainą.

Po przyjęciu porządku obrad przez Senatorów UG,  prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG zwrócił się do Senatu o jednoznaczne potępienie agresji militarnej Rosji na niepodległą Ukrainę i wyrażenie solidarności z obywatelami tego kraju.

- Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG, podczas posiedzenia Senatu UG w dniu wyjątkowej sytuacji międzynarodowej. - UG może zostać zaangażowany w pomoc Ukrainie. Możemy być poproszeni o pomoc Wojewodzie i  potencjalnym uchodźcom - zapowiedział. Swoje słowa skierował  także do studentów UG. - Zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy - powiedział.

Senat UG jednogłośnie poparł przez aklamację deklarację solidarności z Ukrainą, a stanowisko Senatu zostanie przesłane do KRASP.

Tekst deklaracji: https://ug.edu.pl/news/pl/2820/deklaracja-solidarnosci-z-ukraina

Kolejnym punktem obrad było poparcie wniosku zatrudnienia na stanowisku profesora uczelni młodego i aktywnego uczonego dr. hab. Dariusza Wyrzykowskiego z Wydziału Chemii UG.

Z kolei poddano pod głosowanie dwa wnioski o przyznanie tytułów profesora honorowego Rektorom Seniorom: prof. dr. hab. Marcinowi Plińskiemu oraz  prof. dr. hab. Bernardowi Lammkowi, które to kandydatury zatwierdził Konwent Godności Honorowej UG. Sylwetkę, profil badawczy, dorobek oraz  wkład  w rozwój gdyńskiej oceanografii prof. dr hab. Marcina Plińskiego, Rektora Seniora UG przedstawił dr hab. Waldemar Surosz, Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG.  Sylwetkę i dorobek naukowy prof. dr hab. Bernarda Lammka, Rektora Seniora UG oraz wybitnego specjalistę chemii peptydów i białek zaprezentowała dr hab. Beata Grobelna, prof. UG z Wydziału Chemii UG. Oba wnioski senatorowie przyjęli jednogłośnie.

Następnie członkowie zgromadzenia głosowali nad projektem uchwały Senatu UG zmieniającej uchwałę nr 33/21 Senatu UG w sprawie zatwierdzenia propozycji Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita, dotyczącej przekazania przez UG, UMed i PG części subwencji na rzecz Związku Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita.

Projekt uchwały Senatu UG zmieniającej uchwałę nr 49/21 Senatu w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych (zmiana programu Studiów Podyplomowych Stosowana Analiza Zachowania: terapia spektrum zaburzeń autystycznych) oraz  projekt uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programów studiów na kierunkach prowadzonych w UG dla cykli kształcenia rozpoczynających się od roku akademickiego 2022/2023 referował dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG Rektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia.

Sprawozdanie z działalności Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego za 2021 rok, przedstawione przez Joannę Kamień, Dyrektora Wydawnictwa UG oraz zatwierdzenie protokołu posiedzenia Senatu UG z dnia 27 stycznia 2022 roku, które także zostały jednogłośnie przyjęte przez senatorów. Wolne wnioski zakończyły posiedzenie Senatu UG.

Wszystkie uchwały ze styczniowego posiedzenia Senatu dostępne będą wkrótce w BIP

Senat Uniwersytetu Gdańskiego - informacje

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy