Absolwenci UG z szansą zwolnienia z egzaminu na brokera ubezpieczeniowego

Czy egzamin na brokera ubezpieczeniowego jest trudny? Na jakich zasadach można ubiegać się o zwolnienie z egzaminu i czy rzeczywiście jedynie Uniwersytet Gdański daje obecnie taką możliwość swoim absolwentom? Pytamy o to dr Kamilę Bielawską z Wydziału Zarządzania UG, opiekuna międzywydziałowego kierunku Ubezpieczenia-studia interdyscyplinarne z ramienia WZ.

Dr Bielawska

Dr Kamila Bielawska z WZ UG.

Elżbieta Michalak-Witkowska: - Komisja Egzaminacyjna dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych uznała program kierunku „Ubezpieczenia - studia interdyscyplinarne”, prowadzonego na Wydziale Zarządzania we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UG, za zgodny z zakresem tematów egzaminów dla brokerów ubezpieczeniowych. Czy to oznacza, że absolwenci tych studiów nie będą musieli podchodzić do egzaminu na brokera ubezpieczeniowego?

Dr Kamila Bielawska: - Pierwsza absolwentka kierunku Ubezpieczenia-studia interdyscyplinarne już otrzymała zaświadczenie o zwolnieniu z egzaminu od Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. To duże wydarzenie dla rynku ubezpieczeniowego, bowiem jest to pierwsze zwolnienie z egzaminu brokerskiego od momentu wprowadzenia takiej możliwości przepisami ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z 2017 roku. Kolejni nasi absolwenci czekają na rozpatrzenie wniosków przez komisję.

- Czy zwolnienia zdarzają się często? Podkreślała Pani w naszej rozmowie, że obecnie tylko Uniwersytet Gdański daje taką możliwość swoim absolwentom. Z czego to wynika?

- Uzyskać zwolnienie z egzaminu brokerskiego jest bardzo trudno. Uznanie studiów przez Komisję Egzaminacyjną za zgodne z zakresem egzaminu brokerskiego wymaga przedłożenia wielu szczegółowych dokumentów, m.in. dedykowanych sylabusów poszczególnych przedmiotów. Uniwersytet Gdański jest pierwszą uczelnią, która uzyskała od Komisji Egzaminacyjnej akceptację programu studiów magisterskich, co jest warunkiem koniecznym starania się o zwolnienie z egzaminu przez zainteresowanych. Rozpoczynając pracę nad tworzeniem programu studiów ubezpieczeniowych z prof. Dorotą Maśniak z Wydziału Prawa i Administracji UG wyszłyśmy od stworzenia profilu idealnego absolwenta, który będzie przygotowany do pracy jako broker ubezpieczeniowy, choć nie tylko. Opracowując program miałyśmy świadomość dynamiki rozwoju rynku ubezpieczeniowego oraz wzrostu zapotrzebowania nie tylko na brokerów ubezpieczeniowych, lecz również np. na specjalistów ds. zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach. Program studiów konsultowany był ze Stowarzyszeniem Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, a także z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń. Już dziś nasi absolwenci, a także studenci pracują jako asystenci brokerów, czy też jako underwriterzy (analitycy ryzyka ubezpieczeniowego) czy w likwidacji szkód w zakładach ubezpieczeń. Po ukończeniu studiów, sami mogą wybrać dalszą ścieżkę rozwoju co do specjalizacji oraz formy pracy (własna działalność, praca w korporacji), a posiadanie zwolnienia z egzaminu brokerskiego jest niewątpliwym dodatkowym atutem, również w kontekście finansowym.

- Egzamin na brokera ubezpieczeniowego jest dużym wyzwaniem, czy trudno go zdać? Jaką wiedzę powinna posiadać przystępująca do niego osoba?

- Egzamin brokerski jest trudnym testem wiedzy niezbędnej w pracy brokera ubezpieczeniowego. Składa się ze 100 pytań, z których trzeba poprawnie odpowiedzieć co najmniej na 75, aby uzyskać pozytywny wynik. Ostatni egzamin na brokera ubezpieczeniowego (29 marca 2022) zdało 46 proc. przystępujących, natomiast w poprzednich latach zdarzały się wyniki na poziomie 20-25 proc. Pytania dotyczą m.in. prawnych i ekonomicznych aspektów ubezpieczeń, zasad prowadzenia działalności na rynku ubezpieczeniowym, szczegółowej znajomości produktów ubezpieczeniowych, tendencji na rynku ubezpieczeniowym, itd.

- Przywilej w postaci zwolnienia z egzaminu daje na pewno wiele korzyści, m.in. przyspiesza rozpoczęcie kariery zawodowej. Co jeszcze?

- Z całą pewnością. Po odbyciu stażu czy okresu próbnego w firmie brokerskiej, zwykle rozpoczyna się pracę na stanowisku analityka. Posiadając takie zwolnienie oraz spełniając kilka innych standardowych - w zawodach finansowych i prawniczych - wymogów (np. posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralność) można samodzielnie wykonywać czynności brokerskie, czemu towarzyszy zwykle awans na stanowisko brokera - asystenta. W zależności od rozwiązań w danej firmie kolejno przechodzi się szczeble brokera, brokera specjalisty i brokera eksperta. Jeśli równocześnie taka osoba ma wymagane doświadczenie na rynku ubezpieczeniowym, może również założyć własną działalność brokerską. Zapotrzebowanie na osoby posiadające uprawnienia do wykonywania czynności brokerskich jest duże, a warunki zatrudnienia atrakcyjne. Nasi studenci już w trakcie nauki podejmują płatne staże w firmach brokerskich czy zakładach ubezpieczeń. Kilkoro po ukończeniu studiów kontynuuje pracę tam, gdzie odbywało staż – w Trójmieście, Warszawie i Toruniu.

- A kwestia finansowa? Z jakimi formalnościami i kosztami musi się liczyć osoba przystępująca do egzaminu na brokera ubezpieczeniowego, a tym samym, ile mogą oszczędzić ci, którzy zostali z niego zwolnieni?

- Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dokonanie zgłoszenia za pomocą strony internetowej Komisji Nadzoru Finansowego oraz uiszczenie opłaty egzaminacyjnej w wysokości 600 zł. Jednak często, aby osiągnąć wynik pozytywny, trzeba przystąpić do egzaminu więcej niż jeden raz.

- Proszę powiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by móc liczyć na zwolnienie z tego egzaminu?

- Komisja zwalnia z egzaminu brokerskiego osobę, która ukończyła studia uznane przez Komisję za zgodne z zakresem egzaminu brokerskiego, zdała egzaminy w formie pisemnej, a od ukończenia studiów nie upłynęło więcej niż 3 lata. Każdy zainteresowany indywidualnie występuje do Komisji z wnioskiem.  Można powiedzieć, że nasi absolwenci przecierają szlaki również proceduralne.

- Czy Kierunek Ubezpieczenia-studia interdyscyplinarne prowadzony jest na UG jedynie w formie studiów niestacjonarnych? Ile lat trwają studia, czy zajęcia prowadzą praktycy i czy współpracujecie z lokalnymi brokerami?

- Ubezpieczenia – studia interdyscyplinarne to nowy kierunek studiów magisterskich realizowany przez Wydział Zarządzania i Wydział Prawa i Administracji UG. Studia trwają dwa lata (cztery semestry),  a prowadzone są w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (zaocznych). Do największych zalet tych studiów, według naszych absolwentów, należą: prawdziwie interdyscyplinarny program, zajęcia prowadzone przez wykładowców z pasją ubezpieczeniową (w tym praktyków) oraz możliwość odbywania płatnych staży już w czasie nauki. Na każdej edycji studiów spotykają się osoby, które ukończyły bardzo różne kierunki studiów – od technicznych, przez matematykę, informatykę, ekonomię, zarządzanie, administrację, prawo, socjologię po AWF. Pracując razem w trakcie zajęć dzielą się swoją perspektywą spojrzenia na dane zagadnienie, uczą się wzajemnie, co również jest wartością. Należy dodać, że studiowanie ubezpieczeń jest kameralne - prowadzimy nabór tylko do jednej grupy (30 osób).

Podczas prowadzenia zajęć wykorzystywana jest wiedza i doświadczenie ludzi z rynku. Współpracujemy z czołowymi brokerami ubezpieczeniowymi i zakładami ubezpieczeń, w tym z Trójmiasta, zapraszając ich przedstawicieli do prowadzenia zajęć w całości lub we współpracy z wykładowcami UG. Studenci mają też możliwość udziału w licznych wydarzeniach organizowanych dla nich poza zajęciami czy wystąpień na konferencjach naukowych. Uczestnicy pierwszej edycji studiów z własnej inicjatywy założyli Koło Naukowe Prawa Ubezpieczeniowego, w ramach którego realizują projekty dla uczestników rynku.

- Dziękuję za rozmowę.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG