58 projektów w Akademickim Budżecie Obywatelskim UG

Ekopark

Fot. Archiwum UG

Nie brakowało nam pomysłów na projekty, dzięki którym obiekty i tereny zewnętrzne UG mogą stać się bardziej przyjazne i proekologiczne. W pierwszym Akademickim Budżecie Obywatelskim Uniwersytetu Gdańskiego złożono łącznie 58 projektów, w tym 31 pracowniczych i 27 studenckich.

Termin zgłaszania projektów upłynął w czwartek 30 czerwca. Na złożenie wniosku było równo 30 dni.

- Cieszymy się, że idea ABO spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Liczba zgłoszonych projektów napawa optymizmem – mamy nadzieję, że to jedynie początek obywatelskiej inicjatywy ulepszania przestrzeni, w której pracujemy i studiujemy – mówi Piotr Szpajer z Biura Promocji UG, koordynator pierwszej edycji ABO UG. – Przed nami szereg dalszych działań związanych z umożliwieniem głosowania na wybrane projekty. W pierwszej kolejności wszystkie poddane zostaną ocenie merytorycznej i technicznej przez zespół roboczy, który oceni, czy są one możliwe do zrealizowania oraz czy założenia finansowe przyjęte we wnioskach projektowych są właściwe. Jeśli zajdzie potrzeba wprowadzenie zmian do projektów, wnioskodawcy zostaną o tym fakcie powiadomieni.

W różnorodności siła

Projekty są bardzo różnorodne. Wśród pomysłów znalazły się m.in. ławka solarna, czytelnicza altanka Platona, park ekonomiczny, plażowe boiska multisportowe, akademicki skatepark, zakup platformy Virtux Omni, gier planszowych do Biblioteki Głównej UG, stworzenie antysmogowego muralu czy ścieżki dendrologicznej na Kampusie UG.

Zobacz listę wszystkich zgłoszonych do ABO projektów (możliwe jedynie po wcześniejszym zalogowaniu do panelu pracownika lub studenta):

Harmonogram działań związanych z ABO

Do 30 września projekty zostaną poddane weryfikacji. 10 października opublikowana będzie lista wszystkich dopuszczonych przez komisję konkursową do głosowania.

- Ostateczną listę projektów do głosowania zatwierdzi na tydzień przed głosowaniem Komisja Konkursowa. Każdy projekt będzie musiał wcześniej uzyskać opinię dziekana wydziału lub dyrektora jednostki ogólnouczelnianej, której on dotyczy – dodaje Piotr Szpajer.

Głosuj od 17 października!

17 października uruchomione zostanie głosowanie na projekty - w formie elektronicznej. Potrwa ono tydzień - do 24 października.

Pracownicy będą mogli zagłosować na projekty pracownicze, a studenci i doktoranci na projekty studenckie. Jeśli w momencie głosowania ktoś będzie posiadał równocześnie status pracownika i studenta, będzie mógł oddać głos w obu kategoriach.

Uwaga! Podczas głosowania można wybrać maksymalnie trzy projekty z listy.

Do 4 listopada ogłoszenie wyników

Listę zwycięskich pomysłów poznamy do 4 listopada. Zostaną one ujęte w planie rzeczowo-finansowym  UG 2023 i zrealizowane w kolejnym roku.

Regulamin „ABO UG” i najważniejsze informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej abo.ug.edu.pl.

Przypomnijmy, na realizację edycji ABO 2022 przeznaczono pulę środków w kwocie 200 tys. zł, przypadającą w równej wysokości po 100 tys. zł na projekty zgłaszane przez studentów i doktorantów, oraz 100 tys. zł na te złożone przez pracowników.
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG