VII edycja Sopockich Warsztatów Logistycznych, która odbyła się na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy dwudniowego wydarzenia wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli świata biznesu, mini targi pracy, odwiedzili też siedziby kilku dużych, lokalnych przedsiębiorstw. Nie zabrakło czasu na integrację – w ramach SWL zorganizowano imprezę integracyjną, która była świetną okazją zarówno do wyśmienitej zabawy, jak i do wymiany poglądów i doświadczeń między studentami pochodzącymi z różnych stron Polski.
VII Sopockie Warsztaty Logistyczne organizowane przez Naukowe Koło Logistyki UG zostały objęte patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów oraz Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz patronatem medialnym portalu IntermodalNews.pl oraz Radia MORS. Wzięło w nich udział ponad 150 studentów z 16 uczelni z całej Polski.
- Bardzo cieszy tak duża frekwencja. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, a w szczególności prelegentom oraz patronom honorowym i medialnym. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zainspiruje wszystkich studentów interesujących się logistyką do dalszego zgłębiania wiedzy i wykorzystania jej w przyszłej pracy zawodowej – mówi dr Leszek Reszka, opiekun Naukowego Koła Logistyki UG.
Relacja z pierwszego dnia SWL
Podczas uroczystej inauguracji po przywitaniu gości przez dra Leszka Reszkę - opiekuna naukowego NKL UG oraz Jakuba Krzyżaniaka - Prezesa NKL UG, dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG - Prodziekan ds. nauki, w imieniu Władz Wydziału, dokonał oficjalnego otwarcia konferencji. Głos zabrał również Andrzej Zawistowski – Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów, który opowiedział o programie Top Young 100.
Pierwszego dnia warsztaty poprowadzili przedstawiciele świata biznesu:
- Andrzej Zawistowski (Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów): „Trendy i wyzwania w łańcuchach dostaw XXI wieku”
- Małgorzata Borkowska, Magdalena Jałoszyńska, Karolina Stanewicz-Partyga (Flex): „Gorączka zakupów”
- Marta Jankowska, Julia Wesołowska, Bartosz Żebrowski (Federal-Mogul BIMET S.A.): „Proces logistycznej obsługi klienta w Federal-Mogul BIMET S.A. w Gdańsku”
- Michał Moteka (LPP Logistics Sp. z o.o.): „Podstawy projektowania i optymalizacji na podstawie dwóch Centrów Dystrybucyjnych LPP Logistics”
- Damian Lewandowski, Liudmila Lewandowska (LAGO Logistics Sp. z o.o.): „Wytyczanie i optymalizacja przejazdu w transporcie drogowym”
- Julia Błaszczyk, Anna Janicka, Piotr Krzemiński, Maciej Rożentalski, Karina Ćwiklińska, Łukasz Miotk (Promeco Sp. z o.o.): „Współczesne wyzwania logistyczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa produkcyjnego”
- Tomasz Majewski, Mateusz Rudnik (Uni-logistics Sp. z o.o.): „Znaczenie transportu drogowego i intermodalnego w gospodarce”
W sąsiedztwie sali konferencyjnej zorganizowano również mini targi pracy. Studenci mogli porozmawiać z przedstawicielami przedsiębiorstw, którzy chętnie dzielili się wszelkimi informacjami oraz udzielali odpowiedzi na pytania uczestników.
Pierwszego dnia konferencji został również rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs na najlepszy studencki referat, któremu przyświecało hasło: Logistyka w teorii i praktyce. Do konkursu zgłoszono 13 referatów. Wygrana w Konkursie przypadła p. Natalii Bryle i p. Pawłowi Borowcowi z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Relacja z DRUGIEGO dnia SWL
Drugiego dnia zorganizowano wizyty studyjne w pięciu przedsiębiorstwach:
Flex - Studenci mieli przyjemność obserwacji przełomowych i innowacyjnych rozwiązań w magazynach oraz halach produkcyjnych tczewskiego oddziału korporacji Flex. To jeden z najlepiej wyposażonych spośród ponad 100 oddziałów korporacji Flex na całym świecie. Studenci mieli także spotkania z licznymi specjalistami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą z zakresu logistyki i nie tylko.
GEODIS Road Network Sp. z o.o. - Wizyta pozwoliła uczestnikom poznać, jak działa przedsiębiorstwo będące światowym liderem w zakresie logistyki. Jego przedstawiciele przekazali studentom dużą dawkę wiedzy o tym, jak ważne jest efektywne zarządzanie logistyką i dystrybucją, a także jak cenne są odpowiednie procesy dla efektywnego działania na rynku usług logistycznych.
LPP Logistics Sp. z o.o. - Podczas wizyty w Centrum Dystrybucyjnym LPP Logistics w Pruszczu Gdańskim studenci mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu i zapoznania się ze wszystkimi procesami tam zachodzącymi — od przyjęcia do magazynu przez kompletację zamówień, sortowanie, kontrolę stanów magazynowych po wysyłkę. Wizyta ta ukazała jak wygląda proces magazynowania i pokazała nowoczesne technologie oraz narzędzia zapewniające maksymalną wydajność pracy centrum dystrybucyjnego.
Promeco Sp. z o.o. - Uczestnicy odwiedzili przedsiębiorstwo produkcyjne, specjalizujące się w produkcji systemów oraz usług elektromechanicznych dla branż przemysłu morskiego, kolejowego, energetyki i innych gałęzi przemysłu. Podczas wizyty studenci zostali oprowadzeni po zakładzie, gdzie zobaczyli, jak się odbywa cały proces produkcji, zaopatrzenia w materiały i dystrybucji wyrobów gotowych. Ponadto pracownicy opowiedzieli o kulturze pracy tego przedsiębiorstwa, która wywarła duże wrażenie na wizytujących. Bardzo interesujące okazało się to, że Promeco dokonuje wielu zmian związanych z ciągłym rozwojem, co jest związane z zapotrzebowaniem na przyszłych logistyków.
Uni-logistics Sp. z o.o. - uczestnicy zwiedzili niedawno powstały magazyn spółki w Gdańsku. Podczas wizyty przedstawiciele przedsiębiorstwa prezentowali, jak wyglądają codzienne wyzwania w ich zakładzie, dodatkowo pokazując przy tym nowoczesne zaplecze techniczne magazynu. Praktyczne ukazanie procesów logistyki magazynowej pozwoliło na zgłębienie wiedzy na temat efektywnej gospodarki magazynowej.
Więcej informacji i fotorelacja z SWL na str. WE: https://ekonom.ug.edu.pl/web/news/?lang=pl&ao=wydarzenia&action=ViewNew…