Zakończyły się prace konserwatorskie na fasadzie Domu Opatów Pelplińskich - jednej z kilku gdańskich kamienic, które przetrwały wojenne zniszczenia roku 1945. W najbliższą sobotę 13 maja 2023 zapraszamy na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się unikatowej kamienicy w całkiem nowej odsłonie. Dodatkowo będzie też możliwość uczestnictwa w warsztatach konserwatorskich, które wprowadzą nas w tajniki ratowania obiektów drewnianych.
Niedawno fasada XVII-wiecznego budynku Domu Opatów Pelplińskich została poddana zabiegom konserwatorskim, mającym na celu oczyszczenie i odbudowę zniszczonych elementów. Jakie niespodziewane odkrycia ujrzały światło dzienne? Czy złocenia na dekoracyjnych elementach odzyskały dawny blask i jaki wpływ na ceglane mury ma rosnąca na elewacji zieleń?
Jeśli chcecie poznać bliżej historię kamienicy oraz dzieje kompleksu budynków przy ul. Bielańskiej w Gdańsku, zapraszamy na otwarte wykłady i warsztaty konserwatorskie odNOWA do Instytutu Archeologii UG przy ul/ Bielańskiej 5, 13 maja w godz. Od 17-20.
Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum UG we współpracy z Fundacją Polanki.
WYKŁADY
Instytut Archeologii UG, sala 30, ul. Bielańska 5
18:00-19:00 Historia (o) konserwacji Domu Opatów Pelplińskich.
Dom Opatów Peplińskich w ciągu czterech wieków swego istnienia przechodził przebudowy, zmieniały się jego funkcje, poddawany był zabiegom konserwatorskim. Jak poprzednie prace konserwatorskie wpłynęły na jego wygląd? Jakie działania przeprowadzono w związku z obecną konserwacją i jakie niespodzianki w związku z nimi odkryto? Dowiemy się tego od Ewy Jachnickiej oraz Dariusza Chmielewskiego, odpowiedzialnych za trwające prace konserwatorskie.
19:00-20:00 Od renesansu do socmodernizmu, czyli dzieje kompleksu budynków przy Bielańskiej w pigułce.
Odważne zestawienie stylów architektonicznych od zewnątrz oraz zaskakujące połączenie budynków wewnątrz – tak w skrócie można opisać siedzibę Wydziału Historycznego UG przy Bielańskiej 5. Zanim w murach budynków zagościli naukowcy i studenci, pełniły one funkcje między innymi zajazdu, urzędu oraz siedziby biura projektowego. O historii, architekturze oraz znamienitych twórcach każdej z trzech budowli wykład wygłosi dr hab. Marcin Kaleciński, prof. UG, dydaktyk Instytutu Historii Sztuki.
WARSZTATY
Instytut Archeologii UG, sala 29, ul. Bielańska 5
17:00-20:00 Wstęp do renowacji obiektów drewnianych
Czy warto odnawiać ponad stuletnie okna? Jakimi właściwościami „historyczne” drewno różni się od tego, które pozyskiwane jest obecnie? Zapraszamy do wysłuchania opowieści o tajnikach konserwacji obiektów drewnianych oraz spróbowania swoich sił podczas zajęć praktycznych. Będziemy pracować na historycznych drewnianych skrzydłach okiennych, a przez kolejne etapy procesu poprowadzą nas Dorota Szymańska oraz Waldemar Tomaszewski, praktycy konserwacji z wieloletnim doświadczeniem.
Do wyboru jest udział w jednym z trzech godzinnych bloków warsztatowych.
Warsztaty przeznaczone są dla osób pełnoletnich.
Ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz: https://forms.gle/qsj7MBEKvmGLCfxW9