14 i 15 czerwca Expo XXI Warszawa zmieniło się w miejsce największego w Europie spotkania kobiet związanych z technologią – Perspektywy Women in Tech Summit. Odwiedzający wydarzenie mogli posłuchać blisko 200 inspirujących wystąpień i dyskusji, prowadzonych na czterech scenach przez ponad 500 speakerek i speakerów, wziąć udział w przeszło 50 warsztatach tech, kariery i umiejętności miękkich, skorzystać z 400 indywidulanych sesji mentoringowych, a nawet poznać swoją przyszłą pracodawczynię lub pracodawcę w strefie CareerExpo. Wydarzenie odwiedziło 11 200 uczestniczek i uczestników z blisko 90 krajów.
Uniwersytet Gdański jako partner akademicki wydarzenia miał swoje stanowisko wystawiennicze w głównej strefie Expo. Odwiedzali je przede wszystkim młodzi ludzie zainteresowani studiowaniem na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz osoby ciekawe oferty anglojęzycznej. W strefie Tech natomiast nasze studentki i studenci z kół naukowych DeepDive (opiekun dr Marta Frankowska, MFI) i Koła Naukowego Fizyków (opiekun mgr Dorota Wejer, MFI) zachęcali do zapoznania się z prowadzonymi przez nich projektami prezentowanymi na stanowisku.
Szeroka gama wystąpień – ogrom inspiracji i motywacji!
Summit otworzyła dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatorka i twórczyni wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit: - Summit jest o technologiach oczywiście, ale jest też o sile i przyszłości kobiet. Co jest najsilniejszym społecznym trendem w 2023 r.? W ostatnich 10 latach? Jaka jest jedyna udana rewolucja w ciągu ostatnich 100 lat? Oczywiście jest to rewolucja kobiet! Kobiety zmieniają swoje role społeczne, swoje pozycje społeczne i to jest to, co nazywamy rewolucją, a my tutaj jesteśmy jej częścią.
W dalszej części wystąpienia otwierającego konferencję dr Bianka Siwińska wytłumaczyła, co kryje się pod hasłem przewodzącej tegorocznej edycji Women in Tech Summit: Let’s make BOLDER CHOICES together.
dr Bianka Siwińska, fot. Anita Kot
- Tematem Summitu jest podejmowanie śmiałych decyzji i bycie odważnym. Dlaczego? Kobiety wciąż są wychowywane na grzeczne, posłuszne, nikomu nie przeszkadzające, a w późniejszym życiu mają problemy z podejmowaniem ryzyka, wyrażaniem siebie czy swoich potrzeb. Osobiście uważam, że nadszedł czas na śmiałość, nie chcę czekać ani minuty dłużej, aby podjąć ryzyko, jeśli jest tego warte – mówiła prezeska fundacji, która wyraziła również nadzieję, że Women in Tech Summit pomoże jego uczestnikom zaplanować lub odkryć ich kolejne śmiałe wybory w życiu, karierze, technologii, polityce czy na świecie.
Wśród gości specjalnych wydarzenia znaleźli się również: ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydentka Harvey Mudd College Maria Klawe (to podczas jej kadencji liczba kobiet kierunków TECH wzrosła z 10 do 50%) oraz Francesca Cavallo – autorka globalnego bestselleru „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.
W trakcie WITS zostało poruszonych bardzo wiele zagadnień technologicznych m.in.: język nowych technologii, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, technologie kwantowe, innowacje w technologiach, przechowywanie danych w chmurze czy wpływ technologii na środowisko.
Dodatkowo, uczestniczki i uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu inspiracyjnych przemówień utalentowanych kobiet, liderek, które opowiadały, jak stawiać czoła wyzwaniom w branży zdominowanej przez mężczyzn. Uczyły, jak nie zważać na szklane sufity, jak być zdeterminowaną, pewną siebie i jak nie zniechęcać się w walce o równouprawnienie w technologicznym świecie.
Dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG, fot. Mateusz Byczkowski/UG
Cyberbezpieczeństwo kryptografii (post)kwantowej
Profesor Marcin Pawłowski podczas swojego wykładu opowiadał o cyberbezpieczeństwie kwantowym – zagadnieniu niezwykle istotnym w dzisiejszych czasach. Technologia kwantowa stanowi bowiem nową broń dla cyberprzestępców. Przy czym odpowiedni jej rozwój i zastosowanie mogą sprawić, że powstaną skuteczne systemy zabezpieczające komunikację oraz przechowywanie danych przed agresywnymi komputerami kwantowymi oraz maszynami stworzonymi w celu przechwycenia poufnych danych i informacji.
Odpowiedzią na cyberataki jest zastosowanie kryptografii kwantowej i postkwantowej. Nie powinniśmy jednak myśleć o tych dwóch kryptografiach jako o rywalizujących ze sobą rozwiązaniach, gdyż są technologie, które mogą dostarczyć różne rezultaty pozostające ze sobą w synergii.
Jak zapewnia Profesor rozwój kryptografii postkwantowej jest przyszłością, bardzo istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa: - Za parę lat każdy będzie miał kryptografię postkwantową zainstalowaną w swoim telefonie i nawet nie będzie o tym wiedział. Tak samo jak większość ludzi nie wie, jakich protokołów kryptograficznych używa ich komputer obecnie do zaszyfrowania maila. Jeżeli jakiś student się tego teraz nauczy, to za kilka lat dostanie pracę bez problemu.
Uniwersytet Gdański na WITS
Członkinie Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego oraz zespołu realizującego projekt MINDtheGEPs - mgr Izabela Raszczyk i mgr Marta Dziedzic na zaproszenie organizatorów wydarzenia wzięły udział w sesji Gender Equality Plans in Action – Diversity and Inclusion in Research and Higher Education przedstawiając dokonania Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie realizacji polityki równości płci w prezentacji: How to build a gender-balanced ecosystem with the support of European projects?”
Dodatkowo na WITS przyjechało ponad 100 studentek i studentów z różnych wydziałów. Udział w Summicie był dla nich doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania firm z branży oraz promocji osiągnięć swoich kół naukowych.
Koło naukowe „DeepDive”, które przedstawiło swoje projekty na Women in Tech Summit tworzy 6 studentów Modelowania Matematycznego Analizy Danych i specjalizuje się w Machine Learning, Deep Learning oraz Data Science. Z kolei Studenckie Koło Naukowe Fizyków przygotowało stoisko Energia, przy którym można było porozmawiać o technologiach związanych z wykorzystaniem energii słonecznej, dowiedzieć się, jak panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w elektryczność, a także jak wykorzystać energię termiczną słoneczną do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Fizycy obalali również mity dotyczące energii jądrowej.
Odpowiedzialne za merytoryczne przygotowanie stoiska wraz ze studentkami i studentami były dr Marta Frankowska oraz mgr Dorota Wejer z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Dr Marta Frankowska pozytywnie ocenia udział w wydarzeniu: - Poza promowaniem kierunków studiów mieliśmy szansę porozmawiać z przedstawicielami wielu firm, które są zainteresowane nawiązaniem współpracy z uczelnią, m.in. z firmą CISCO, która była obecna na dniach otwartych Wydziału MFI, i która planuje poszerzyć współpracę z wydziałem. Rozmawialiśmy również z przedstawicielami firm, które chciałyby zatrudniać absolwentów matematyki i fizyki, którzy potrafią budować modele oraz specjalizują się w szkoleniach i mają doświadczenie we współprowadzeniu m.in. studiów podyplomowych z uczelniami wyższymi. Zapisaliśmy wszystkie kontakty i będziemy starali się, aby zaowocowały korzystną dla naszej uczelni współpracą.
Jednym z ciekawych punktów programu Summit były sesje mentoringowe, podczas których uczestnicy mogli skonsultować swoje plany na przyszłą karierę, posłuchać przydatnych wskazówek i porad ekspertów, a nawet otrzymać zaproszenie na rozmowę o pracę tak, jak Marek Majoch, student trzeciego roku Fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprzewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Fizyków.
Zainteresowania Marka jak i dalsze plany kształcenia, skupiają się na astrofizyce, co zainteresowało mentorkę firmy Boeing ze względu na dział w firmie zajmujący się technologiami kosmicznymi. Podczas mentoringu student miał okazję opowiedzieć o swoim podejściu do konstrukcyjno-inżynieryjnych aspektów pracy i projektach koła o takim charakterze. Pod koniec mentoringu otrzymał kontakt celem umówienia rozmowy rekrutacyjnej z menedżerem działu technologii kosmicznych.
Kolejną studentką, która z Summitu przywiozła wiele pozytywnych doświadczeń jest Olha Babicheva, studentka drugiego roku Modelowania Matematycznego Analizy Danych, prezeska koła DeepDive, stypendystka Intela i Perspektyw oraz ambasadorka kampanii Dziewczyny do Ścisłych WITS. Przy stoisku swojego koła popularyzowała deep learning oraz pełniła dyżury w strefie Dziewczyn do Ścisłych. Olha znalazła się również grupie dziewczyn, które wbiegły na Main Stage w ramach Grand Opening. Podczas Summitu poznała dużo nowych ludzi i otrzymała propozycje konkretnych staży.
Studentki i studenci byli pod wrażeniem organizacji i skali wydarzenia, różnorodności wykładów i warsztatów. Women in Tech Summit 2023 zapisało się w ich pamięci jako niezwykle wartościowe i niezapomniane doświadczenie.
Agnieszka Góral (2 rok MMAD, 1 stopień) – członkini koła DeepDive
Cieszę się, że miałam możliwość porozmawiać z rekruterami różnorodnych firm. Podobała mi się różnorodność eventu – targi pracy, wykłady, warsztaty, sesje mentoringowe. Uważam, że udział w Summicie to doskonała okazja do przeszkolenia języka angielskiego.
Wiktoria Borkowska (2 rok Fizyka, 1 stopień)
Najbardziej podobał mi się networking przy stoisku koła i to, że mogłam popularyzować nauki fizyczne. Według mnie ciekawie było też porozmawiać ze studentami innych uczelni, wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Summit był doskonałą okazją do podszkolenia specjalistycznego języka angielskiego, gdyż to właśnie w tym języku popularyzowałam fizykę na swoim stanowisku.
Amelia Dolińska (2 rok MMAD, 1 stopień) – wiceprezeska koła naukowego DeepDive, entuzjastka sztucznej inteligencji i liderka projektu Seafer zajmującego się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa morskiego
Jestem bardzo szczęśliwa, że koło DeepDive mogło się pokazać na tak dużym wydarzeniu. Mam nadzieję, że udział w Summicie zainteresuje środowisko działalnością koła i przyciągnie sponsorów.
Za udział Uniwersytetu Gdańskiego w WITS 2023 odpowiedzialny był Zespół Promocji i Kontaktów ze Sponsorami.
- Women in Tech Summit 2023 był dla Uniwersytetu Gdańskiego doskonałą okazją do rozszerzenia sieci kontaktów i budowania relacji w branży technologicznej. Świetna współpraca osób z UG zaangażowanych w przygotowania oraz bardzo aktywny udział w samym wydarzeniu sprawiły, że zarówno podczas imprezy, jak i po jej zakończeniu pojawiają się propozycje współpracy z naszą uczelnią, co nas bardzo cieszy – podkreśla Kierownik Zespołu dr Tomasz Czuba.