Zraniony pełzacz leśny uratowany. Czym zajmuje się Pracownia Ornitologii UG?

Pełzacz leśny

Pełzacz leśny

W pobliżu Rektoratu UG zauważono zranionego pełzacza leśnego, małego ptaka z rzędu wróblowatych. Straż Uniwersytecka przekazała zwierzę Pracowni Ornitologii UG, której naukowcy pomogli mu wrócić do zdrowia. Pomoc rannym ptakom to tylko jedno z wielu działań tej jednostki. O tym, czym zajmują się ornitologowie z UG, opowiada kierownik Pracowni prof. dr hab. Włodzimierz Meissner:

- Pracownia Ornitologii wchodzi w skład Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego. Tworzy ją pięcioro naukowców oraz doktoranci i studenci pracujący tutaj nad swoimi pracami dyplomowymi. 

Tematyka badawcza Pracowni jest bardzo szeroka i obejmuje praktycznie wszystkie aspekty ornitologii. Koncentrujemy się głównie na ptakach środowisk wodnych i wodno-błotnych, a najwięcej realizowanych przez nas projektów dotyczy wędrówek ptaków. Zajmujemy się też ekologią zimujących ptaków wodnych, w tym ptaków przebywających na terenach zurbanizowanych, ich zmiennością biometryczną, a także podstawowymi badaniami faunistycznymi.

asd

Jesteśmy również zaangażowani w projekty badawcze związane z ekotoksykologią, krajowym monitoringiem ptasiej grypy i lekoopornością bakterii. W ścisłej współpracy ze stowarzyszeniem Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING organizujemy i nadzorujemy od strony naukowej prace punktu obrączkowania ptaków siewkowych w ujściu Wisły oraz monitoring liczebności ptaków wodnych zimujących na terenie Zatoki Gdańskiej. Są to jedne z najdłużej prowadzonych badań ptaków w Polsce, trwają nieprzerwanie już ponad 40 lat. Tak długi okres obserwacji pozwala nam przyglądać się zmianom w ekologii, rozmieszczeniu i morfologii ptaków związanym z postępującym ociepleniem klimatu. Rezultaty naszych badań przekładają się na liczne publikacje w renomowanych czasopismach naukowych oraz mają praktyczne znaczenie w planowaniu ochrony ptaków. 

Zbierając dane, wpisujemy się też w tzw. „naukę obywatelską” (citizen science), gdzie współpracujemy z ornitologami-amatorami, organizując szeroko zakrojone liczenia ptaków w całym kraju. W naszych badaniach prowadzonych w punkcie obrączkowania ptaków siewkowych uczestniczy corocznie ponad 60 osób, które pomagają nam w zbieraniu danych, jednocześnie pogłębiając swoje zainteresowania i ucząc się metod pracy z ptakami.

oprac. MJ/ZP