Już za kilka dni igrzyska olimpijskie zawodów branżowych – EuroSkills Gdańsk 2023

Ponad 600 zawodników z 32 krajów będzie uczestniczyć w 43 różnych konkurencjach podczas EuroSkills międzynarodowych zawodów umiejętności branżowych, organizowanych przez WorldSkills Europe i po raz pierwszy odbywających się w Polsce. Wydarzenie zgromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizować będą o szansę zostania najlepszym w wybranej przez siebie umiejętności.

Po raz pierwszy Polska, a dokładniej Gdańsk, jest gospodarzem EuroSkills - największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności młodych ludzi. Zgromadzi ono setki młodych, wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy będą rywalizować ze sobą w różnych dziedzinach. Znajdą się wśród nich m.in. floryści, kucharze, mechanicy samochodowi, spawacze czy informatycy.

Eliminacje do finału odbyły się w listopadzie 2022 r., podczas konkursu SkillsPoland 2022, w organizacji którego Uniwersytet Gdański, jako członek koalicji WorldSkills, miał aktywny udział.

– Przed nami wielkie mistrzostwa zawodowe, nowych kompetencji i zawodów przyszłości w Gdańsku. Wydarzenie to nie tylko szansa dla uczniów szkół branżowych czy techników, ale też studentów uczelni wyższych – mówi Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. –  Warto pamiętać, że wiedza o umiejętnościach przyszłości, tzw. future skills, ułatwia poznawanie a także kreowanie zawodów przyszłości. Włączenie naszej uczelni i studentów w rozwój inicjatywy WorldSkills i zawody Euroskills 2023 promuje nasz wizerunek jako nowoczesnej instytucji edukacyjnej odpowiadającej na wyzwania współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata

Wszyscy, którzy chcieliby uczestniczyć w wydarzeniu, mogą zarejestrować się jako widz i wspierać zawodników. Zarejestruj się! – Euroskills Gdańsk 2023 (euroskills2023.org). Dla widzów przygotowano m.in. strefy „Try-a-skill”, panele dyskusyjne, targi szkół i koncerty.

EuroSkills Gdańsk 2023 odbędzie się w dniach od 5 do 9 września br. na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, hal kongresowo-wystawienniczych Amber Expo i terenach im przyległych.

Wydarzenie, organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe,  Miasta Gdańsk i AmberExpo Gdańsk, rozpocznie widowiskowa ceremonia otwarcia na stadionie, podczas której odbędzie się parada narodowych drużyn. Na 9 września zaplanowano zaś ceremonię wręczenia medali.

EMW/Zespół Prasowy UG