Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Biologii

Inauguracja WB

 – Studiując, będziecie mogli poznać od kuchni, jak bardzo ekscytująca jest praca badawcza. Będziecie mogli uczestniczyć w realizacji różnych projektów naukowych. A warto studiować biologię dlatego, że problemy współczesnego świata wymagają wsparcia biologów – od chorób genetycznych aż po ocieplenie klimatu i kryzys bioróżnorodności.  Na wasze barki spadnie ciężar ich rozwiązania.  Mam nadzieję, że w toku studiów wyposażymy Was w odpowiednie do tego narzędzia – tak podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Biologii zwrócił się do studentów pierwszego roku Dziekan prof. dr hab. Dariusz Szlachetko.

 

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Biologii rozpoczęła się  Hymnem Rzeczpospolitej Polskiej w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.

Następnie Dziekan Wydziału Biologii prof. dr hab. Dariusz Szlachetko powitał gości i wygłosił przemówienie. – Dzisiejsza inauguracja na Wydziale Biologii jest wyjątkowa. Wyjątkowa, bo piętnasta. Piętnaście lat temu Senat UG podjął uchwałę o powołaniu nowej jednostki organizacyjnej – Wydziału Biologii. Niestrudzonym orędownikiem powołania naszego wydziału był nieżyjący już prof. Andrzej Ceynowa, ówczesny Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Piętnaście lat to dobra okazja do dokonania pewnego rodzaju podsumowań. W 2008 roku nasz wydział znajdował się w czterech lokalizacjach – w Gdańsku przy ul. Kładki i przy Alei Legionów, w Sobieszewie oraz w Gdyni przy ul. Piłsudskiego. Byliśmy pewnie najdłuższym wydziałem biologicznym w Polsce. Miało to też dobre strony, umożliwiało bowiem nawiązywanie znajomości i przyjaźni. Sumaryczna powierzchnia budynku, który w owym czasie zajmowaliśmy, była trzykrotnie mniejsza niż tego, w którym się dzisiaj znajdujemy. Przypomnę, że ma on 23 tysiące metrów kwadratowych powierzchni – wspominał.

Dziekan nawiązał również do wysokiego miejsca Wydziału Biologii w rankingach – W dorocznym rankingu Perspektyw zajmujemy zwykle czwarte, piąte miejsce wśród wydziałów biologicznych w Polsce. Warto u nas studiować również dlatego, że mamy nowoczesną bazę badawczą, świetną kadrę i zajmujemy się wszystkimi aspektami współczesnej biologii.

Następnie głos zabrał Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Dostrzegamy już efekty procesu zwiększenia widoczności naszego uniwersytetu – zarówno w rankingach ogólnopolskich, jak i światowych, mających coraz większe znaczenie dla przyszłych studentów poszukujących czytelnych kryteriów wyboru studiów, ale również porównania uczelni między sobą. To również zasługa Państwa wydziału, który nie tylko zwiększa atrakcyjność oferty dla studentów, tak w języku polskim, jak i angielskim, ale też prowadzi badania, które oddają charakter naszej uczelni – uczelni wielodyscyplinowej. Rektor podsumował również minione trzy lata kadencji oraz odniósł się do wyzwań, jakie stoją przed społecznością akademicką w najbliższym czasie. Na koniec zwrócił się do studentów pierwszego roku, by pogratulować wyboru miejsca do rozwoju pasji naukowych i doskonalenia się w wybranym kierunku.

W kolejnej części uroczystości Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prodziekan ds. Nauki Wydziału Biologii dr hab. Joanna Izdebska, prof. UG wręczyli dyplomy doktora habilitowanego następującym osobom:

- dr. hab. Mateuszowi Ciechanowskiemu z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców;

- dr hab. Barbarze Kędzierskiej z Katedry Genetyki Molekularnej Bakterii;

- dr hab. Joannie Świętej-Musznickiej z Katedry Ekologii Roślin.

Następnie Rektor UG prof. Piotr Stepnowski oraz Prodziekan prof. Joanna Izdebska przystąpili do wręczenia dyplomów doktora nauk biologicznych. W minionym roku akademickim stopnie naukowe doktora nauk ścisłych i przyrodniczych w zakresie nauk biologicznych otrzymali:

- dr Krzysztof Ludwik Kubiak. Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katery Biologii Molekularnej, kopromotorką była prof. Veronique Arluison z Uniwersytetu Paryskiego; 

- dr Agnieszka Necel. Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katery Biologii Molekularnej;

- dr Jagoda Mantej. Promotorem w przewodzie doktorskim był dr hab. Stefan Tukaj, prof. UG z Katery Biologii Molekularnej;

- dr Michał Kamil May. Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. Marc-Andre Selosse z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody;

- dr Agnieszka Kornelia Morzywołek. Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. dr hab. Tadeusz Kaczorowski z Katedry Mikrobiologii.

Po odśpiewaniu przez Chór Uniwersytetu Gdańskiego Gaude Mater Polonia Prodziekan ds. Kształcenia WB dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG wręczył dyplomy najlepszym absolwentom Wydziału Biologii. Następnie odbyła się uroczysta immatrykulacja oraz ślubowanie studentów pierwszego roku.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Gdańskiego profesorowi Grzegorzowi Węgrzynowi.
Pan Profesor Węgrzyn jest pierwszym aktywnym naukowcem, która otrzymuje ten zaszczytny tytuł. Myślę, że sylwetka Pana Profesora jest wszystkim dobrze znana, ale postaram się ją przybliżyć w kilku słowach tym naszym gościom, którzy być może nie mają na co dzień kontaktu z Wydziałem Biologii. Pan Profesor Węgrzyn jest biologiem molekularnym, wychowankiem pana prof. Karola Taylora, twórcy gdańskiej szkoły biologii molekularnej. Dorobek dzisiejszego laureata jest olbrzymi i liczy niemal 500 publikacji, szeroko cytowanych na świecie. W uznaniu jego osiągnięć naukowych został powołany do takich gremiów jak Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności. Pełnił różnorodne funkcje w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a obecnie jest szefem Rady Doskonałości Naukowej. To tylko kilka z aktywności Pana Profesora – sylwetkę uhonorowanego naukowca przybliżyła Prodziekan ds. nauki WB prof. Joanna Izdebska.

Następnie Prodziekan ds. Studenckich i Rozwoju dr Dorota Myślińska poprowadziła kolejny punkt uroczystości, jakim było wręczenie medalu Bene Meritus Redaktorowi Radia Gdańsk, Włodzimierzowi Raszkiewiczowi.

W dalszej części inauguracji wręczono Nagrody Rektora oraz odznaczenia państwowe i uniwersyteckie.

Medale Komisji Edukacji Narodowej, który jest przyznawany przez Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymali:

- prof. dr hab. Tadeusz Namiotko z Katedry Genetyki Ewolucyjnej i Biosystematyki

- dr hab. Joanna Święta-Musznicka z Katedry Ekologii Roślin

- dr Ziemowit Ciepielewski z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka

W podziękowaniu za wieloletnią pracę na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Biologii srebrnym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego  Bene merito et merenti został wyróżniony prof. dr hab. Józef Szmeja.

Następnie Prodziekan ds. Studenckich i Rozwoju dr Dorota Myślińska poprowadziła uroczystość wręczenia nagród Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Zwieńczeniem inauguracji na Wydziale Biologii był wykład prof. dr hab. Artura Jarmołowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zatytułowany Biogeneza miRNA u roślin.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy