Badacze UG ponownie na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie

Po raz kolejny badacze z Uniwersytetu Gdańskiego znaleźli się na opracowanej przez Stanford University prestiżowej liście naukowców z najwyższą liczbą cytowań na świecie, TOP 2%. Zestawienie uwzględnia nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Uniwersytet Stanforda tworzy dwie wersje rankingu. Pierwsza bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca, druga dotyczy cytowań z danego roku kalendarzowego.

Opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies ranking ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego. Wykaz obejmuje ponad 100 tys. naukowców, którzy oceniani byli wg takich kryteriów, jak m.in. indeks Hirscha, liczba cytowań niezależnych czy miejsce i rola autora wśród współautorów.

Na liście TOP 2% 2023 znalazło się 13 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego (kolejność alfabetyczna):

Robert Alicki – Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Lech Chmurzyński – Wydział Chemii

Markus Grassl – Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

śp. Marek Grinberg – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Michał Horodecki – Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Paweł Horodecki – Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Ryszard Horodecki – Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

śp. Alfons Kawski – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Tomasz Puzyn – Wydział Chemii

Piotr Stepnowski – Wydział Chemii

Grzegorz Węgrzyn – Wydział Biologii