Wizyta desygnowanego ambasadora Szwecji w Polsce w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki UG

Ambasador

Ambasador desygnowany Szwecji w Polsce Andreas von Beckerath i Radca Ambasady Szwecji w Polsce odpowiedzialny za promocję kontaktów gospodarczych Mikael Benthe spotkali się z wykładowcami Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki oraz ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas wizyty naszą uczelnię reprezentowali także Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG i Prodziekan ds. Nauki Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

Ambasador

- Przez ostatnie 6 lat pełniłem funkcję dyrektora Departamentu Europy Wschodniej w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. A przedtem byłem ambasadorem Szwecji w Kijowie - mówił podczas spotkania ze studentami Ambasador Andreas von Beckerath. - Pracowałem także w ambasadach w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Sporo podróżowałem. Ambasadorem w Warszawie jestem od siedmiu tygodni, ale muszę przyznać, że Polska zawsze była moim wymarzonym miejscem pracy. 

Gość Uniwersytetu Gdańskiego powiedział kilka słów na temat szwedzkiej polityki zagranicznej i relacji polsko-szwedzkich, m.in. wspólnego stanowiska ws. perspektywy członkostwa Ukrainy w UE, sankcji nałożonych na Rosję i członkostwa Szwecji w NATO. Studenci zapytali dyplomatę m.in. o sztuczną inteligencję, imigrację i sposób, w jaki Szwedzi zajmują się ochroną danych.

Od lewej: Ambasador Andreas von Beckerath, prof. Arnold Kłonczyński i prof. Anna Jurkowska-Zeidler

Od lewej: Ambasador Andreas von Beckerath, prof. Arnold Kłonczyński i prof. Anna Jurkowska-Zeidler

Ambasador spotkał się także z wykładowcami Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki oraz przedstawicielami władz UG i Wydziału Filologicznego. - Z mojego doświadczenia wynika, że nic tak nie podtrzymuje zainteresowania kulturą i językiem szwedzkim jak kierunki skandynawistyczne - powiedział Andreas von Beckerath. 

Na koniec spotkania prof. Arnold Kłonczyński zaprosił szwedzkiego dyplomatę na ósmą edycję Nordic Focus Festiwal, który w tym roku odbędzie się między 24 a 26 listopada.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG