Forum Współpracy UG i OUN - pierwsze spotkanie robocze studentów i doktorantów

fot.

Pierwsze spotkanie robocze studentów i doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego i Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa odbyło się w naszej uczelni w ramach Forum Współpracy UG i OUN.

Forum Współpracy UG i OUN jest strukturą mającą na celu pogłębianie współpracy pomiędzy pracownikami, studentami i doktorantami obu uczelni zarówno w zakresie nauki, jak i kultury, sportu czy wdrażania wspólnych rozwiązań w zakresie administracji.

Forum jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez podpisanie 28 kwietnia 2022 roku porozumienia o współpracy naukowej i w obszarach związanych z kształceniem studentów przez Rektora UG prof. dr hab. Piotr Stepnowskiego oraz Rektora Odeskiego Uniwersytetu Narodowego prof. Wiaczesława Trubę .

Spotkanie otworzył Rektor UG prof. Piotr Stepnowski, który podkreślił, jak istotna jest współpraca UG i OUN - szczególnie biorąc pod uwagę, że Odessa jest dużym miastem portowym i ważnym ośrodkiem w Ukrainie, podobnie jak Trójmiasto w Polsce. Wyraził także nadzieję, że niedługo, po wygraniu wojny przez Ukrainę, podobne spotkania będą odbywać się w Odessie.

Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG zauważył, że Uniwersytet Gdański jest częścią sojuszu SEA-EU, w związku z czym współpraca z UG wiąże się także ze współpracą z innymi uczelniami ze związku oraz umożliwi kooperację tych uczelni z Ukrainą.

W imieniu studentów UG gości powitał Przewodniczący Parlamentu Studentów UG Bartosz Chojnacki, który podkreślił, że współpraca może otworzyć szereg nowych możliwości zarówno dla studentów z UG, jak i z OUN.

Joanna Jakubowska ze Student Council SEA-EU opowiedziała o misji sojuszu i roli, jaką pełnią w nim studenci, oraz o tym, jak doświadczenia z tego zakresu można zaimplementować w działania Forum Współpracy.

Adam Domiński z  Instytutu Lecha Wałęsy przedstawił misję swojej organizacji, historię jej powstania oraz opowiedział o jednym z jej podstawowych celów, tj. promowaniu wartości demokratycznych.

Łukasz Bień z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG zreferował to, jak istotną rolę pełnią studenci i doktoranci w strukturach Uniwersytetu Gdańskiego i zaprezentował działania jednostki adresowane do studentów, doktorantów i pracowników. Opowiedział także o kolejnych planach związanych z organizacją Forum Współpracy UG i OUN.

Działania Samorządu Studentów OUN opisały Nikol Haidulian, Daryna Kushnir, Violetta Balan oraz Viktoriia Kulishova. Z kolei o działaniach Związku Studentów opowiedzieli Mariia Tkachenko, Anna - Diana Taranenko i Volodymyr Mykhailov. Studenci z Odessy zaprezentowali swoje  osiągnięcia związane z aktywnością charytatywną, działaniami integracyjnymi, kulturalnymi i promocyjnymi.

W dalszej części spotkania omówiono przyszłe formy komunikacji w ramach współpracy studentów i doktorantów z obu uczelni i plany wspólnych działań w najbliższych miesiącach.

Pobyt studentów i doktorantów z OUN trwał 3 dni, w trakcie których poznali Uniwersytet Gdański,  jednostki uczelni i niektóre koła naukowe, wzięli udział w Studenckim Otwarciu Roku, mieli okazję odwiedzić wystawę „Szymborska: kolaż gdański”, a także zwiedzili trójmiejskie muzea.

W najbliższym czasie UG odwiedzą kolejni studenci, doktoranci i pracownicy naukowi OUN.

Wizyty odbywają się dzięki dofinansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach grantu kierowanego przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. UG Arnolda Kłonczyńskiego.

Spotkanie odbyło się 13 października na Uniwersytecie Gdańskim.

Łukasz Bień/CASiD; fot. Łukasz Bień i Piotr Patalas