Podsumowanie programu „Study in Poland”. Wyzwania umiędzynarodowienia polskich uczelni

1

O wyzwaniach z zakresu umiędzynarodowienia polskich uczelni oraz o charakterystyce ruchu wizowego i granicznego dyskutowali uczestnicy dorocznej narady konsultacyjnej programu „Study in Poland”.

Narada konsultacyjna programu „Study in Poland” odbyła się 10 lipca 2024 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczyli w niej m. in. Wiceminister Nauki prof. Andrzej Szeptycki, Przewodniczący KRASP prof. Arkadiusz Mężyk oraz Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele OPI, Urzędu ds. Cudzoziemców, NAWA oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele uczelnianych agend koordynujących współpracę z zagranicą.

W tym roku wydarzenie było wyjątkowo ważne w kontekście opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Białej Księgi w sprawie działań niezbędnych do wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej”, która wzbudziła wiele emocji w środowisku akademickim.

Podczas spotkania omówione zostały specjalnie na tę okazję opracowane raporty OPI i Urzędu do Spraw Cudzoziemców przedstawiające aktualny stan umiędzynarodowienia uczelni w Polsce oraz charakterystykę ruchu wizowego i granicznego. Omówiono również wyzwania związane z umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego oraz kierunki jego rozwoju.

Prof. Piotr Stepnowski podczas swojego wystąpienia podkreślił ogromny wkład polskich uczelni w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia akademickiego i działalności naukowej.

- Przez lata wypracowaliśmy wiele skutecznych praktyk dotyczących rekrutacji studentów zagranicznych, tworzenia atrakcyjnych ofert edukacyjnych oraz budowania międzynarodowych konsorcjów naukowych. Jednak obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, rola państwa i rządu jest kluczowa i strategiczna w znaczącym przyspieszeniu i wzmocnieniu tych procesów - powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. Zwrócił również uwagę na wyzwania demograficzne, które stoją przed Polską i Europą oraz na konieczność przygotowania się na przyszłe zmiany.

Dyrektorka Biura Współpracy Międzynarodowej UG Magdalena Sawicz zaprosiła wszystkich obecnych gości na Międzynarodową Konferencję „Studenci Zagraniczni w Polsce”, która odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim w styczniu 2025 roku.

oprac. Zespół Prasowy