Rozmowy o wszystkim, co z morzem związane. Uniwersytet Gdański partnerem inicjatywy „Morska Planeta”

Grafika

Pokrywają ponad ⅔ powierzchni Ziemi, od tysięcy lat są źródłem zasobów, a nadal kryją tyle tajemnic - o wszystkim, co związane z morzami i oceanami, będziemy rozmawiać podczas spotkań z cyklu „Morska Planeta”. Uniwersytet Gdański dołącza do inicjatywy Państwowej Galerii Sztuki i Instytutu Oceanologii PAN. Zapraszamy na pierwsze spotkanie pt. „Dziedzictwo” już 19 września o 18:00 w PGS!

Główną ideą cyklu Morska Planeta” jest stwarzanie w miejscu takim jak galeria sztuki przestrzeni do rozmowy na styku różnych, pozornie oddalonych od siebie tematycznie dyscyplin oraz pokazanie sztuki jako dziedziny wchodzącej z nimi w dialog. Dotychczasowe spotkania dotyczyły zjawisk powiązanych ze środowiskiem przyrodniczym Morza Bałtyckiego, takich jak przestrzeń, fale, kolor i światło, powietrze, piasek. Najbliższe wydarzenia cyklu będą oscylowały wokół wartości antropologicznej zjawisk związanych z morzem, do których zaliczają się dobra i usługi ekosystemowe czy społeczno-kulturowe Bałtyku. W czwartek 19 września o dziedzictwie morskim, wpływie Bałtyku na kulturę i tradycjach odnoszących się do naszego morza porozmawiają: 

dr Marta Grzechnik

dr Marta Grzechnik 

adiunktka w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest historyczką zajmującą się badaniami nad historią XX wieku regionu Morza Bałtyckiego i Europy północno-wschodniej, historią regionalną, historią historiografii oraz historią kolonializmu. Stopień doktora w dziedzinie historii i cywilizacji uzyskała w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, we Włoszech w 2010 roku. W latach 2018-2019 była stypendystką German Kennedy Memorial Fellowship w Center for European Studies na Uniwersytecie Harvarda, USA. W latach 2012-2016 była stypendystką w Interdyscyplinarnej Grupie Badawczo-Szkoleniowej „Baltic Borderlands” na Uniwersytecie w Greifswaldzie w Niemczech. Jej publikacje obejmują: „Regional histories and historical regions. The concept of the Baltic Sea region in Polish and Swedish historiography” (Frankfurt: Peter Lang, 2012) oraz „Beyond the Sea. Reviewing the Manifold Dimensions of Water as Barrier and Bridge”, wspólna redakcja z Hetą Hurskainen (Kolonia: Böhlau Verlag, 2015).

fot. Ewa Dziduch

fot. Ewa Dziduch

Kuba Bąkowski 

absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2001). Jego praktyka artystyczna łączy zagadnienia z różnych dziedzin nauki, technologii, antropologii, historii naturalnej i sztuki, co znajduje odbicie w eksperymentalnych w charakterze działaniach w obszarze fotografii, rzeźby i multimediów. Bąkowski tworzy również instalacje i programowane obiekty kinetyczne. Współpracuje z naukowcami, inżynierami i konstruktorami. W jego projektach współczesna rzeczywistości to miejsce, w którym nasza percepcja kształtuje się w zderzeniach ze zjawiskami przenikania się i współistnienia pozornie przeciwstawnych porządków. Kuba Bąkowski prezentował swoje prace w Galerii Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  i Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, Palazzo delle Arti Napoli w Neapolu, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, MOCAK w Krakowie. Był stypendystą MKiDN, Narodowego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawy, Trust for Mutual Understanding, Creative Scotland oraz Canada Council for the Arts.

JMW

fot. Joanna Legeżyńska, archiwum IOPAN

Prof. Jan Marcin Węsławski

absolwent pierwszego rocznika kierunku Oceanografia na UG w 1979 r., ekolog morski, od 2000 r. profesor tytularny. Specjalizuje się w różnorodności biologicznej i jej powiązaniach z klimatem, ostatnio również zajmuje się relacjami człowiek-ekosystem morski. Autor ponad 150 międzynarodowych publikacji, spędził ponad 45 miesięcy na wyprawach polarnych i morskich w Arktyce - od Rosji, przez Svalbard, po Grenlandię i Kanadę. Od 2018 r. dyrektor Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Mąż, ojciec, dziadek, hobby to pływanie canoe i tradycyjne łucznictwo.

Więcej o inicjatywie na: https://pgs.pl/jesienne-czwartki-z-cyklem-spotkan-morska-planeta-dziedzictwo-19-09/

oprac. MJ/ZP