Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski rozpoczął posiedzenie Senatu nowej kadencji od prezentacji władz rektorskich, po czym poprosił senatorów o przedstawienie się. Poinformował także o procedurze głosowania.
Następnie grupa młodych naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego odebrała z rąk Prorektora ds. Badań Naukowych prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego oraz Rektora dyplomy w związku z przyznaniem stypendiów Ministra Nauki. Stypendia dla wybitnych młodych naukowców otrzymali: dr Julia Balcerowska, dr Judyta Borchet, dr Marcin Łobejko, dr Natalia Majewska, dr Joanna Potapowicz, dr Bartłomiej Wilman, dr Agata Woźniak-Pawlikowska i dr Hanna Wolska.
Senat zapoznał się z wnioskami o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim:
- dr Aleksandry Szulman-Wardal (wniosek przedstawił Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek),
- dr Renaty Afranowicz-Cieślak (wniosek przedstawił Prodziekan Wydziału Biologii dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG),
- dr hab. Joanny Kuczewskiej (wniosek przedstawił Dziekan Elekt Wydziału Ekonomicznego dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG).
Wszystkie wnioski uzyskały pozytywną opinię Senatorów.
Kolejnym punktem obrad było zatwierdzenie przez Senat składu osobowego Konwentu Godności Honorowych Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2024-2028. Rektor zaproponował: prof. dr. hab. Artura Blaima (Wydział Filologiczny), prof. dr hab. Ewę Łojkowską (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed), prof. dr. hab. Jerzego Zajadłę (Wydział Prawa i Administracji) oraz prof. dr. hab. Jacka Zauchę (Wydział Ekonomiczny). Senat poparł proponowany skład Konwentu.
Następnie Senat przyjął uchwałę w sprawie organizacji i trybu pracy stałych komisji senackich Uniwersytetu Gdańskiego. Uchwała ta przedstawia tryb pracy wszystkich ośmiu komisji senackich, a są to: Senacka Komisja ds. Organizacji i Rozwoju, Senacka Komisja ds. Nauki, Senacka Komisja ds. Kształcenia, Senacka Komisja ds. Umiędzynarodowienia, Senacka Komisja ds. Finansów, Senacka Komisja Statutowa, Senacka Komisja ds. Społecznej Odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego, Senacka Komisja ds. Kadry Naukowej.
- Kandydatów do komisji zgłaszali Dziekani w porozumieniu z Dziekanami Elektami oraz Rektor i Prorektorzy - zaznaczył Rektor prof. Piotr Stepnowski.
O przedstawienie informacji związanej z kolejnym punktem - projektem uchwały Senatu UG w sprawie tablicy ufundowanej z okazji obchodów Roku Herberta na Uniwersytecie Gdańskim - Rektor poprosił Dziekan Elekt Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzatę Jarmułowicz, prof. UG, podkreślając, że wniosek był pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Godności Honorowych. - Tablica w 2008 roku została umieszczona w budynku Biblioteki UG jako forma upamiętnienia cyklu wykładów w roku akademickim 1973/1974, które Zbigniew Herbert wygłosił na Wydziale Humanistycznym. Potem tablica zniknęła ze ścian BUG i chcielibyśmy przenieść ją, odsłaniając przed salą, na której te wykłady się odbywały, w setną rocznicę urodzin poety- powiedziała Dziekan Elekt.
- Poprosiliśmy, żeby przy tablicy znalazła się informacja, dlaczego znajduje się ona w tym miejscu - dodał Rektor.
Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG poprosił o wprowadzenie poprawki do uchwały i zaznaczenie, że tablica będzie przeniesiona do budynku Wydziału Filologicznego i Wydziału Historycznego. Rektor zgodził się z tymi uwagami, po czym przegłosowano uchwałę, popierając inicjatywę.
Kolejnym punktem było sprawozdanie z działalności Centrum Transferu Technologii za 2023 rok, które zreferowała Dyrektor CTT mgr Katarzyna Gronowska. Rektor pochwalił działania CTT, a Senat nagrodził prezentację i osiągnięcia brawami. Sprawdzanie zostało przyjęte.
Również Dyrektorka Muzeum UG mgr Marta Szaszkiewicz przedstawiła informacje o działalności Muzeum, mówiąc m.in. o organizacji i uczestnictwie w wystawach i wydarzeniach, a także o renowacji elewacji Domu Opatów Peplińskich. Na koniec wystąpienia Dyrektorka zaprosiła Senatorów na uroczystość otwarcia Muzeum, która odbędzie się 11 października o godz. 14.00. Senatorowie nagrodzili prezentację brawami, a Rektor pogratulował wystąpienia.
Senatorowie przyjęli, w kolejnym głosowaniu, zmieniony wykaz jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego.
W wolnych wnioskach Rektor nawiązał do tygodnia inauguracji, wspominając o towarzyszącym trzem wydziałom powierzeniu katedr imiennych. Prof. Piotr Stepnowski zaprosił też na inaugurację ogólnouczelnianą, przypominając, że odbędzie się jednocześnie uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu.
Rektor prof. Piotr Stepnowski wyjaśnił zmianę terminu posiedzenia: w czwartek Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprosił rektorów uczelni publicznych na otwarcie konsultacji dotyczących zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Rektor poinformował, w jakich obszarach rektorzy zaproponowali zmiany, oraz że poprosili o ogłoszenie kalendarza konsultacji. Jeszcze w październiku, zgodnie z zapewnieniem Ministra, ma ukazać się projekt ustawy i kalendarz konsultacji.
- Rozmawialiśmy też o nowym projekcie ustawy, który ma uporządkować wydawanie wiz, w tym wiz studenckich. W naszym przypadku te ograniczenia nie są aż tak dramatyczne, ale dla części uczelni, w tym uczelni medycznych, to katastrofa - dodał Rektor. - Mamy czas do 8 października na przesłanie naszych uwag. Jako Przewodniczący KRUP przekazałem je do konsultacji do Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia i Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia.
Kolejny dyskutowany projekt dotyczył listy czasopism, która ma obowiązywać od 1 stycznia. - Natomiast proces ewaluacyjny zostanie przeprowadzony na dotychczasowych warunkach - dodał Rektor.
Rektor przedstawił też zmiany w działaniach NCBiR oraz NCN.
- Jest zapowiedź nowych programów sektorowych, jednym z pierwszych będzie program dla biotechnologii. Co nas cieszy tym bardziej, ze podpisaliśmy właśnie list intencyjny w sprawie utworzenia Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii - mówił Rektor, który powiedział również o budżecie szkolnictwa wyższego. - W związku z dużymi podwyżkami w szkolnictwie wyższym część subwencji musi być zamrożona na fundusz płac. Wobec rosnących kosztów środków, jeśli chodzi o subwencję, będziemy mieć coraz mniej. Musimy pozyskiwać środki zewnętrzne z wynajmu uwolnionych pomieszczeń, z NCBiR-u czy na nowy format mikropoświadczeń.
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG poinformował Senat o przygotowaniu kilku mechanizmów, które m.in. ułatwią wydziałom dysponowanie i zarządzanie środkami budżetowymi.
Rektor zakończył pierwsze w kadencji 2024–2028 posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego.
Młodzi naukowcy nagrodzeni stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Sprawozdanie CTT | 5.92 MB |
Prezentacja o Muzeum UG | 15.18 MB |