Czy wykrycie ekonomicznego czarnego łabędzia jest warte Nagrody Nobla? W jaki sposób powstaje nowa Strategia Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego? I czego można się nauczyć w Katedrze Mikroekonomii? Odpowiedzi na te pytania padły 3 października podczas inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Wydziale Ekonomicznym.
- My wiemy, w jaki sposób ludzie uświadamiają sobie, co jest w tym momencie dla nas ważne. Wybór i dylematy konsumenta to nic innego jak to, czym zajmujemy się w Katedrze Mikroekonomii. Ale przecież dobra, produkty i usługi nie spadają nam z nieba, tylko są przedmiotem wymiany. Dobrze mieć pojęcie, jak działają rynki i jak zwabia się konsumentów. To badamy w Katedrze Zrównoważonych Procesów Rynkowych - powiedział Dziekan WE dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG, który w podobny sposób nawiązał do wszystkich katedr Wydziału Ekonomicznego.
Tegoroczna inauguracja roku akademickiego na Wydziale Ekonomicznym była symbolicznym rozpoczęciem kadencji zespołu Dziekana prof. Wojciecha Bizona, do którego dołączyli Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Nauki dr hab. Leszek Czerwonka, prof. UG oraz Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Leszek Reszka.
- Obecnie przygotowujemy Strategię Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2025-2030 r. Jest to proces bardzo ważny, ponieważ jeśli źle zaplanujemy rozwój jakiegokolwiek istotnego obszaru zarządzania naszą uczelnią, to przez następne 5 lat będziemy kierować się tym błędnym drogowskazem. Dlatego musi być to proces bardzo przemyślany - powiedział Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG. - Zapewniam Państwa, że nasze dotychczasowe doświadczenia na poziomie omawiania poszczególnych pakietów rozwoju strategicznego kończyły się bardzo wysokim poziomem akceptacji, a nierzadko wyrazami uznania ze strony środowiska biznesowego.
Zespół dziekański wraz z Prorektorem ds. Rozwoju i Finansów uhonorował pracowników i studentów WE za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i administracyjne. Następnie odbyła się uroczysta promocja doktorska, po której Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Leszek Reszka, prof. UG przeprowadził immatrykulację nowych studentów Wydziału Ekonomicznego.
- Czasami człowiek może popaść w depresję, czytając życiorysy noblistów i innych badaczy, że wszystko zostało odkryte. Nic bardziej mylnego. Ekonomia jest cudowną nauką społeczną, która zmienia się każdego dnia i stwarza niesamowite możliwości dla odkryć naukowych i wdrożeniowych. To jest właśnie siłą i pięknem ekonomii, tylko trzeba opanować umiejętność tropienia czarnych łabędzi - mówił podczas wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Jacek Zaucha. - Pojęcie czarnego łabędzia pochodzi z książki Nassima Nicholasa Taleba i oznacza zdarzenie, którego nikt nie mógł przewidzieć, a które wstrząsnęło losem świata.
Wydarzenie zakończył występ Akademickiego Chóru UG, który zaśpiewał utwory „Let It Be” oraz „Can’t Help Falling in Love with You” oraz tradycyjnie wykonał „Gaudeamus Igitur”.