„Populizm karmi się naszym strachem” – Dyrektor Instytutu Politologii w dyskusji w ramach Gdańskiego Dialogu w Europejskim Centrum Solidarności

Dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, w panelu dyskusyjnym w ramach Gdańskiego Dialogu. Fot. Rafał Mroziński / Archiwum ECS

Fot. Rafał Mroziński / Archiwum ECS

Studenci i pracownicy Instytutu Politologii UG wzięli udział w rozmowie przy okrągłym stole w ramach Gdańskiego Dialogu organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Jednym z czterech panelistów dyskusji dotyczącej współczesnych wyzwań demokracji był Dyrektor Instytutu, dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG.

Gdański Dialog stanowił podsumowanie pierwszego dnia konferencji Reclaiming Europe, podczas której zainicjowano działalność sieci Young Network Trans Europe. Celem sieci, powstałej z inicjatywy Berlińsko-Branderburskiej Akademii Nauk we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, jest „pokonanie granic geograficznych, kulturowych i naukowych, zgromadzenie szerokiego grona badaczy z całej Europy oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i powoływania nowych koncepcji”. Tematem przewodnim Gdańskiego Dialogu była kondycja demokracji w Europie.

W dyskusji wzięli udział: Dyrektor ECS Basil Kerski, prof. Olga Garaschuk z Uniwersytetu w Tybindze, Minister Stanu w Rządzie Federalnym Niemiec Carsten Schneider oraz Dyrektor Instytutu Politologii UG, dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG. W roli moderatora wystąpił prof. Christoph Markschies, Prezes Berlińsko-Brandemburskiej Akademii Nauk.

W czasie dyskusji zastanawiano się nad przyczynami obecnego kryzysu demokracji, któremu towarzyszy niezwykła popularność populizmu. Prof. Modrzejewski wskazywał na kryzys prawdy we współczesnym świecie, który jest skutkiem manipulacji i szerzenia fałszywych informacji na niespotykaną dotąd skalę, co w efekcie prowadzi do kryzysu zaufania, podważającego wiarę w demokratyczne instytucje. - Populizm karmi się naszym strachem, potęgując go w nas, dzięki temu, stajemy się coraz mniej odporni na manipulacje i kłamstwa - zauważył Dyrektor Instytutu Politologii prof. A. Modrzejewski. Paneliści byli zgodni, że przeciwdziałać kryzysowi systemu demokratycznego możemy przez stałe edukowanie polityczne społeczeństwa w duchu wartości liberalno-demokratycznych i wzmacnianie instytucji państwa prawa.

Udział w Gdańskim Dialogu to kolejny przykład zaangażowania społeczności akademickiej Instytutu Politologii w wydarzenia międzynarodowe ECS.

 

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP