Ogniwa elektrochemiczne i paliwowe oraz produkcja biogazu i wodoru to główne tematy zajęć, które odbyły się na Wydziale Chemii UG. Aktywności przygotowane przez Koło Naukowe Biznesu Chemicznego zamknęły cykl zajęć dla szkół podstawowych i średnich, organizowanych pod egidą Uczelni Fahrenheita.
Ponad 130 uczniów i uczennic odwiedziło Wydział Chemii UG i wzięło udział w warsztatach chemicznych, poświęconych następującym zagadnieniom:
- ogniwa elektrochemiczne: podstawy teoretyczne i ćwiczenia ze składania ogniw od podstaw z płytek metali, roztworów soli i klucza elektrolitycznego, zakończone analizą wyników i próbą interpretacji danych;
- tajniki produkcji wodoru: metody chemiczne i elektrochemiczne wykorzystywane do otrzymywania wodoru, sposoby uzyskania wodoru w domowych warunkach, a także analiza (w zespole) efektywności procesu elektrolizy;
- budowa i działanie ogniw paliwowych (wodorowych), w tym próba samodzielnego złożenia autka napędzanego wodorem;
- instalacja biogazowa: proces produkcji biogazu i pokaz, w którym przedstawione zostały surowce wykorzystywane w procesie, omówienie zasad fermentacji beztlenowej oraz optymalizacji fermentacji pod kątem efektywności energetycznej i korzyści środowiskowych.
Dla uczestników przygotowano cztery panele, w tym warsztaty w laboratorium i hali technologicznej. Całość zaplanowali i przygotowali członkowie Koła Naukowego Biznesu Chemicznego, a prace koordynowali: dr Joanna Drzeżdżon, Wiktor Czyżów, Aleksandra Łagocka i Anita Ćwiklińska.
Warsztaty i pokazy edukacyjne z cyklu „Zrównoważona Energia”, realizowane na Uczelniach Fahrenheita, są ukierunkowane na przedstawienie przykładów technologii wytwarzania energii odnawialnej i zrównoważonej i ich zastosowań w wybranych sektorach, przyszłego rozwoju tej dziedziny, jak również oddziaływania wykorzystywanych technologii wytwarzania energii na środowisko i zdrowie człowieka. Inicjatywa odbyła się w ramach współpracy z Aramco Europe.