Univentum Labs, spółka celowa Uniwersytetu Gdańskiego, od 10 lat łączy dwa pozornie odległe światy: naukę i biznes. Stworzona została przestrzeń, w której innowacje naukowe spotykają się z potrzebami rynku. Z okazji dekady działalności spółki 18 listopada 2024 r. odbyło się jubileuszowe spotkanie w centrum biznesowym Olivia Centre, które od niedawna jest nowym domem Univentum Labs.
Podsumowano to, co spółce udało się osiągnąć w ciągu 10 lat działalności - m.in. w jaki sposób rozwijały się spółki spin-off UG oraz jak obecnie kształtuje się środowisko przedsiębiorczości akademickiej w Polsce. Na spotkanie zaproszeni zostali partnerzy Univentum Labs: przedstawiciele biznesu, samorządu, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych. Gości powitali: prezeska Univentum Labs dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, wiceprezes spółki dr Andrzej Poszewiecki oraz Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG.
- W ostatniej dekadzie obserwujemy rosnący nacisk na wpływ społeczno-gospodarczy oraz jego kapitalizację, szczególnie poprzez tworzenie spółek celowych i spin-offów - zauważył Prorektor. - Struktura Uniwersytetu Gdańskiego odzwierciedla silną komplementarność instytucjonalną. Oprócz spółki celowej Univentum Labs, działają tu również: Biuro Analiz i Ekspertyz, Uniwersyteckie Laboratorium Usług Badawczych, Centrum Transferu Technologii oraz Uniwersytecki Ośrodek Badań Stosowanych i Międzyobszarowych. Kluczową ideą jest współpraca wszystkich tych podmiotów, by działały w sposób kompelementarny.
Wykład wprowadzający pt. „Innowacje i megatrendy - horyzonty dla rozwoju regionalnego” wygłosił gość specjalny uroczystości: Maciej Grabski, prezes Olivia Centre.
- Gdańsk ma historyczne predyspozycje, by ponownie stać się bramą handlową Polski na świat. Naszym zadaniem jest odbudowa tych tradycji i wykorzystanie potencjału regionu do przyciągania inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy - mówił Maciej Grabski.
Zwrócił też uwagę, że inwestycje w rozwój kompetencji cyfrowych pracowników - w tym w zakresie sztucznej inteligencji - są kluczowe dla zwiększenia produktywności i konkurencyjności regionu. Region pomorski ma szansę stać się ważnym ośrodkiem gospodarczym i innowacyjnym, zwłaszcza w obliczu przesunięcia globalnych łańcuchów dostaw.
O perspektywach na przyszłość i wyzwaniach, jakie stoją przed spółkami celowymi opowiedział Krzysztof Gulda, członek zarządu spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego UWRC sp. z o.o. w wykładzie pt. „Spółki celowe uczelni - sukces czy porażka?”.
- Mamy wspólną ambicję, by spółki celowe stały się kluczowym ogniwem łączącym świat nauki i biznesu - zapewnił Krzysztof Gulda. - Dzięki swojej elastyczności i zdolności do szybkiej reakcji, mogą one skutecznie identyfikować obiecujące projekty badawcze i wspierać ich komercjalizację.
Poza komercjalizacją wyników badań, spółki celowe pozyskują klientów biznesowych, oferując im dostęp do kadry naukowej lub infrastruktury badawczej oraz możliwość wspólnej realizacji projektów. W tym celu potrzebna jest synergia uczelni i biznesu. O swojej wizji transferu technologii między uczelnią a biznesem mówił dr Krzysztof Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według niego budowanie zespołu, w którym naukowcy i przedsiębiorcy współpracują ze sobą, a nie konkurują, jest jednym z największych wyzwań w tworzeniu start-upów. Aby osiągnąć sukces w komercjalizacji badań, niezbędna jest ścisła współpraca naukowców i przedsiębiorców, doświadczenie biznesowe - oraz mentorzy, którzy będą wspierać młodych badaczy w rozwoju ich start-upów.
Uroczystość była także okazją do podsumowania dziesięcioletniej historii Univentum Labs. - Nasza spółka jest doskonałym przykładem organizacji, która potrafi dostosować się do zmieniającego się otoczenia. Elastyczność i otwartość na nowe wyzwania są kluczowe dla naszego sukcesu - mówił wiceprezes spółki dr Andrzej Poszewiecki. W swoim wystąpieniu wymienił trzy kluczowe filary, na których ogniskowała się dotychczasowa aktywność spółki: współtworzenie nowych podmiotów rynkowych, realizacja projektów badawczych i obsługa badań zleconych oraz popularyzacja nauki w otoczeniu biznesowym i podejścia rynkowego wśród naukowców.
- Nasza spółka odniosła znaczące sukcesy finansowe, co umożliwiło nam inwestycje w nowe projekty i wsparcie młodych badaczy. Dzięki efektywnej współpracy z uczelnią udało nam się stworzyć kilka spin-offów, które mają potencjał stać się wiodącymi firmami na rynku - dodał dr Andrzej Poszewiecki. Wśród sukcesów spółki wymienił organizację kolejnych edycji konkursu Young Fahrenheit: - To nasza inwestycja w przyszłość. Dajemy młodym naukowcom możliwość rozwoju ich pomysłów biznesowych i wspieramy ich w przekształcaniu badań naukowych w innowacyjne produkty i usługi.
O wizji przyszłości, jaka rysuje się przed Univentum Labs, opowiedziała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, która od października 2024 r. pełni funkcję prezeski spółki.
- Chcemy między innymi (wspólnie z Urzędem Marszałkowskim) wypracować regionalny program wsparcia spin-offów, który jest dla nas misją, a także szansą na dalszy rozwój przedsiębiorczości akademickiej - zapewniła. - Uważamy, że w tworzeniu innowacyjnych spin-offów kluczowe jest zrozumienie potrzeb zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców. Już dzisiaj spotykamy się podczas okrągłego stołu poświęconego modelowi wsparcia i finansowania przedsiębiorczości akademickiej w województwie pomorskim. Przyglądamy się też modelom działania na styku nauki i biznesu uczelni europejskich mających sukcesy w komercjalizacji by wypracowując własny model inspirować się najlepszymi praktykami.
Prezeska przedstawiła także program TalentBridge, którego celem będzie wprowadzanie studentów do świata innowacji i przedsiębiorczości, propagowanie kultury współpracy między nauką a biznesem.
- Nasz program praktyk studenckich to szansa dla młodych ludzi, aby od samego początku zaangażowali się w przedsiębiorczość i zdobywali doświadczenie nie tylko u nas, ale także w firmach współpracujących z uczelnią - mówiła dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. - W ramach naszych działań edukacyjnych i wsparcia przedsiębiorczości studenckiej, chcemy stworzyć przestrzeń do spotkań, w której młodzi ludzie będą mogli prezentować swoje projekty naukowe oraz biznesowe. Organizowanie takich spotkań pozwala na budowanie bezpośrednich relacji pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami, co sprzyja powstawaniu nowych innowacji.
Wśród kluczowych działań prezeska wymieniła również: realizację projektów doceniających pierwsze efekty rozwoju postaw przedsiębiorczych (Young Fahrenheit), wsparcie rozwoju akademickich spółek spin-off, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej, konsulting projektowy, a także realizację usług badawczych na rzecz wsparcia zrównoważonego rozwoju, usług marketingowych dla naukowców oraz usług szkoleniowych.
O roli strategii B+R w procesie transferu wyników badań do gospodarki mówił dr inż. Jakub Jasiczak, przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych. - Jako spółki celowe, po 10 latach działalności, nabraliśmy kompetencji, by stać się partnerem uczelni w kreowaniu strategii badawczo-rozwojowych i inspirowaniu naukowców do podejmowania wyzwań istotnych społecznie i gospodarczo - mówił. - Chcemy, by uczelnie stawiały na deep tech, łącząc zespoły międzywydziałowe i międzyuczelniane, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania, które naprawdę zmienią oblicze technologii.