Gazeta Uniwersytecka – nowy numer, nowa okładka

okładka Gazety Uniwersyteckiej

O zmianach w Gazecie Uniwersyteckiej opowiada Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

- W przyszłym tygodniu społeczność Uniwersytetu Gdańskiego będzie miała okazję zobaczyć i oczywiście przeczytać zupełnie nowe wydanie Gazety Uniwersyteckiej.  Proszę powiedzieć co w tym przypadku oznacza "zupełnie nowe"?

- Przede wszystkim gazeta będzie miesięcznikiem jak kiedyś. Jej zadaniem wprawdzie nie jest przekazywanie wszystkich bieżących aktualności, ale częstotliwość z jaką ukazywała się w ostatnich latach powodowała, że przestała być traktowana jak systematyczny nośnik informacji o Uniwersytecie. Wprawdzie mamy już zmienioną, rozbudowaną i wciąż ulepszaną stronę Internetową aktualności, niemniej jednak gazeta daje możliwości przekazania rozbudowanych informacji, które w krótszej formie ukazują się na stronie newsów i niedługo potem "spadają" niżej.  Poza tym jest wciąż wiele osób, które po prostu lubią "czytać papier". 

- Zmiana częstotliwości wydania to nie jedyna - wystarczy spojrzeć na okładkę...

- Zdecydowałem o zmianie okładki- layout nawiązuje do dobrych tradycji gazet akademickich. Jest oszczędna, odeszliśmy od koloru granatowego - kolor okładki będzie się bowiem zmieniał co miesiąc. Dzięki temu kolejne numery nie będą wyglądały tak samo. 

- Jednak objętość nie zwiększyła się znacząco. Dlaczego?

- Zwiększenie objętości niestety kosztuje. A trzeba pamiętać, że egzemplarze są bezpłatne. Poza tym na razie podczas pandemii nie ma tylu odbiorców w uczelni co zwykle. Stopniowo będziemy zwiększać liczbę stron. Możliwe także, że w gazecie ukażą się reklamy, oczywiście dobrze wyselekcjonowane. Zresztą o liczbę i jakość artykułów nie martwię się, bo redakcję wspiera m.in. nasz nowy zespół prasowy uczelni oraz dr Beata Czechowska Derkacz. 

- Co nowego znajdzie się w gazecie?

- Zamierzamy w większym stopniu udostępnić łamy wydziałom i innym jednostkom uczelni.  Wszyscy ogólnie wiemy jakie w uczelni funkcjonują wydziały, kto z grubsza na  nich pracuje, ale Uniwersytet jest ogromną instytucją i po prostu nie sposób wiedzieć wszystkiego o wszystkich. Daliśmy więc możliwość przedstawienia się jednostkom, ludziom, którzy nimi kierują i pracownikom. Mam nadzieję, że wszyscy skorzystają z tej okazji i te autoprezentacje będą naprawdę ciekawe. Zaczynamy w marcu od Wydziału Filologicznego. 

- Lutowe wydanie będzie miało nr 1, mimo że to kolejny po wydaniu styczniowym, numer. Czy to nie pomyłka?

- Nie - styczniowy numer był numerem specjalnym, poświęconym jubileuszowi 50-lecia, ten rozpoczyna zwykły miesięczny cykl. Choć, biorąc pod uwagę zmiany -  słowo "zwykły" nie jest chyba adekwatne, bo to numer pod wieloma względami niezwykły. Zapraszam w przyszłym tygodniu do lektury odmienionej Gazety Uniwersyteckiej.

- Dziękuję za rozmowę.

 

Pismo w nowej, czytelnej formie przybliża styczniowe wydarzenia naszej uczelni. Zaczynamy od sukcesów i laurów na niwie badawczej i naukowej. I tu wydarzeniem roku jest Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2020 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych przyznana znanej i cenionej badaczce prof. Marii Mendel z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UG za wybitne osiągnięcia w obszarze nauk społecznych, koncepcję pedagogiki miejsca i teorię miejsca wspólnego oraz wkład w rozwój badań nad przestrzeniami podmiotowości. Z laureatką tzw. Gdańskiego Nobla o obszarach badawczych, szkole i Gdańsku rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz.

Gazeta chwali się także sukcesami wybitnego biologa molekularnego prof. Grzegorza  Węgrzyna z Wydziału Biologii UG, który otrzymał prestiżową nagrodę Vebleo Scientist Award. Dodajmy, że jego zespół naukowców opracował nową i pierwszą skuteczną metodę leczenia choroby Sanfilippo.

Wspomniane są także laury młodej kadry naukowej. Mgr Magdalena Chułek z Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego UG zdobyła nagrodę główną Badanie antropologiczne roku 2020 w konkursie Sekcji Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

W numerze lutowym możemy przeczytać o organizowanej u nas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Psychologia – Konsumpcja – Jakość Życia oraz pt. Kół naukowych sposoby na COVID-19,  a także o sukcesie X edycji Nocy Biologów, która zaproponowała szerokiej publiczności wykłady, warsztaty, filmy, pokazy i konkursy, a odbywającej się w formule wyjątkowej - online.

O ideologii socjalistycznej i życiu w Korei Północnej opowiada mgr Dawid Gajos, doktorant ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych. O tenisie i nie tylko - Piotr Sierzputowski, trener Igi Świątek, zwyciężczyni turnieju French Open.

Gazeta sięga także do archiwalnych wspomnień życia naukowego, przytaczając wrażenia z pierwszej wyprawy naukowej naszych studentów geografii do Afganistanu  w 1977 roku.

Redakcja wspomina także o kadrze, która w tym roku od nas odeszła prof. dr hab. Małgorzacie Czerskiej i prof. dr hab. Bogusławie Antonim Cyglerze.

oprac. Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG