10. Gdański piątek z prawem karnym - Między religią a prawem karnym

Temida

Katedra Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UG wraz z Kołem Naukowym Prawa Karnego UG zapraszają na X otwarte spotkanie naukowe w ramach cyklicznego projektu „Gdańskie Piątki z Prawem Karnym”.

Referat wstępny pt. „Między religią a prawem karnym” wygłosi dr Paweł Petasz. Następnie zostanie otwarta dyskusja, której moderatorem będzie dr Tomasz Snarski. Spotkanie odbędzie się w formule on-line 26 marca 2021 r. o godzinie 15:00, za pośrednictwem platformy MS Teams. Organizatorzy przewidują także transmisję LIVE w wydarzeniu na Facebook-u. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Prelegent przez wiele lat prowadził badania nad zagadnieniem wolności sumienia i wyznania. W jego obszarze badawczym znalazły się między innymi: definicje istotnych pojęć (sumienia, wyznania, wolności i tolerancji), historyczny rozwój ochrony tych wartości, a w konsekwencji również czyny, które zagrażały tym wartościom lub je naruszały, włączając zachowania obecnie uregulowane w art. 194-196 Kodeksu karnego (dyskryminacja wyznaniowa, przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego, obraza uczuć religijnych).

Problematyka wolności sumienia i wyznania niejednokrotnie elektryzowała społeczeństwo, pobudzając debatę publiczną, w ramach której stawiano trudne pytania. Czy wolność sumienia i wyznania jest dostatecznie chroniona? Czy w ogóle powinna być chroniona przez państwo, w dodatku pod groźbą kary kryminalnej? Czy istnieją racje przemawiające za współczesnym kryminalizowaniem zachowań godzących w te wartości? Czym są uczucia religijne, a czym przedmiot czci religijnej? Gdzie przebiega granica pomiędzy gwarantowaną konstytucyjnie wolnością słowa a zniewagą?

Społeczeństwo coraz częściej domaga się odpowiedzi na te i wiele innych pytań, głównie za sprawą nagłaśniania przez media indywidualnych spraw, w których zaistniało przynajmniej podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania. Zaś formułowanie stanowisk w tej materii nie leży wyłącznie w gestii teoretyków, lecz również praktyków, którzy – biorąc udział w rozstrzyganiu tych indywidualnych spraw – często muszą się mierzyć z językowymi, kulturowymi, a nawet moralnymi dylematami.

Projekt „Gdańskich piątków z prawem karnym” został zapoczątkowany w 2018 r. z inicjatywy śp. prof. dr. hab. Jarosława Warylewskiego i dr. Tomasza Snarskiego. Jego celem jest intensyfikacja badań naukowych wewnątrz Katedry, dzielenie się ich wynikami ze środowiskiem naukowym i pozanaukowym oraz studentami, a także stworzenie pola do dyskusji między teoretykami a praktykami. Spotkania mają pobudzać również samych uczestników do podejmowania refleksji nad teraźniejszością i przyszłością prawa karnego, stawiania trudnych pytań i poszukiwania nań odpowiedzi, formułowania nowych tez, wniosków i postulatów.

Od 2019 r. projekt jest objęty patronatem I Wydziału Nauk Humanistycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

Więcej informacji na temat wydarzenia.

oprac. Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG