Spektakl Beton w reż. Michała Derlatki miał w czerwcu swoją premierę w Teatrze Miniatura w Gdańsku. To kolejna interpretacja powieści Latawiec z betonu dr Moniki Milewskiej z UG - Jestem z niej bardzo zadowolona, bo jest ona wierna tekstowi powieści, a jednocześnie jest świeżym spojrzeniem na moją opowieść ze strony innego, bardzo cenionego przeze mnie artysty – przekonuje autorka.
Akcja powieści osadzona jest galeriowcu na gdańskim Przymorzu. Bohaterami opowieści są najdłuższy w Polsce budynek oraz inżynier, jego budowniczy. Powieść Latawiec z betonu po raz kolejny poddana została scenicznej adaptacji. Tym razem w gdańskim Teatrze Miniatura.
Fot. materiały promocyjne Teatru Miniatura
Dr Monika Milewska jest antropologiem historii, a jej zainteresowania naukowe dotyczą różnych epok: od antyku, poprzez rewolucję francuską, aż do dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Jak twierdzi, oscylują one głównie wokół ideologii władzy, przejawiającej się zarówno w zinstytucjonalizowanych kultach różnych wodzów, jak i w życiu codziennym rządzonych przez nich obywateli. - Ostatnia moja książka, którą właśnie przygotowuję do druku, nosi tytuł "Ślepa kuchnia" i poświęcona jest związkom jedzenia z ideologią w Polsce Ludowej. Powieść "Latawiec z betonu" powstała więc trochę jakby na marginesie moich zadań uniwersyteckich, tym bardziej, że od lat prowadzę wykład z Antropologii miasta – wyjaśnia autorka.
Spektakl Beton prezentowany w Teatrze Miniatura jest już trzecią adaptacją prozy autorki, po teatrze telewizji pt. Falowiec w reżyserii Jakuba Pączka, gdzie w rolę inżyniera wcielił się Janusz Chabior oraz Trójkowym słuchowisku zatytułowanym Latawiec z betonu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z kreacja w roli głównej Piotra Adamczyka. - O ile poprzednie adaptacje miały charakter autorski (zdobywałam nawet za nie nagrody), to obecną, stworzoną przez reżysera Michała Derlatkę, poznałam dopiero w dniu premiery – mówi autorka. - Najbardziej zaskoczyły mnie dwie pojawiające się w spektaklu piosenki, oparte na fragmentach "Latawca z betonu". Pewnie sama jako adaptatorka nie wpadłabym na taki pomysł – podkreśla. - Smaki PRL-u z powieści w spektaklu oddane zostały w kapitalnej, chwalonej przez krytyków scenie na temat ówczesnego, roznoszonego po blokach mleka - dodaje.
Spektakl na podstawie powieści Latawiec z betonu w adaptacji i reżyserii Michała Derlatki. Animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk, muzyka: Sarapata Sound Workers, koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura, konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski, reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk. Wykonanie: Wojciech Stachura, wykonanie piosenek: Marta Złakowska, głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski.
Link do spektaklu: