Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Plakat wydarzenia

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co trzeci człowiek miał, ma lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. To wyzwanie, któremu stawić czoła w swoim życiu może każdy z nas. - Zapraszamy do kontaktu z Akademickim Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, które od marca 2021 działa dla wszystkich Studentek, Studentów, Doktorantek i Doktorantów oraz Pracowniczek i Pracowników naszego Uniwersytetu – mówi dr Agata Rudnik, Dyrektor ACWP UG.

W dniach 12-18 września 2021 r. odbędą się Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, organizowane przez Pomorską Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”! W ramach wydarzenia odbędzie się seria różnorodnych spotkań i warsztatów związanych z tematyką zdrowia psychicznego.

Szczegółowy program

- Zapraszamy również do obejrzenia webinaru organizowanego przez Fundację Godność Pacjenta i Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG: Naruszenia praw dzieci chorujących psychicznie i ich rodziców/opiekunów w systemie ochrony zdrowia. Podczas spotkania psycholog dr Aleksandra Szulman-Wardal oraz radca prawny Piotr Pawłowski rozmawiać będą m.in. o prawach rodziców i opiekunów dzieci chorujących psychicznie oraz tego, jak dochodzić ochrony praw dzieci i swoich, przedzierając się przez instytucjonalne bariery – mówi dr Agata Rudnik, Dyrektor ACWP UG.

Webinar odbędzie się 14 września o godz. 17:00. Więcej informacji:

www.otwartebramy.org
www.odmienswojaglowe.org
www.facebook.com/odmienswojaglowe
www.facebook.com/otwartebramy.org
www.facebook.com/StowarzyszenieNaDrodzeEkspresji

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co trzeci człowiek miał, ma lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Wiadomo już, że sytuacja pandemii Covid-19 sprawiła, że część osób, która już wcześniej zmagała się z objawami zaburzeń psychicznych teraz zaczęła je jeszcze bardziej dotkliwie odczuwać. Zanim rozpoczęła się pandemia w naszym kraju z leczenia psychiatrycznego korzystało znacznie ponad 1.5 mln osób. A potrzeby w tym zakresie zapewne w najbliższym czasie będą rosnąć.

- Dzięki przeprowadzonym w Polsce badaniom epidemiologicznym zaburzeń psychicznych EZOP wiemy, że nawet u blisko 23,5 proc. osób badanej populacji można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie – zauważa dr Agata Rudnik. - Najwięcej respondentów potrzebowało pomocy w walce z uzależnieniem od alkoholu (11,9 proc.) oraz nadużywaniem i uzależnieniem od narkotyków (1,4 proc.), a także zmagało się z zaburzeniami nerwicowymi, w tym fobiami specyficznymi (4,3 proc.) i fobiami społecznymi (1,8 proc.) oraz z zaburzeniami nastroju – depresją, dystymia i manią (3,5 proc. respondentów).

Jak podkreślają eksperci z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, bardzo ważne jest normalizowane zarówno wizyty u specjalisty, jak i samych zaburzeń psychicznych. Jeszcze do niedawno wokół tego tematu krążyło wiele stereotypów, a do tego osoby chore nierzadko były stygmatyzowane. To jednak wyraźnie się zmienia, a kluczowa jest tu komunikacja, rozmawianie jak najwięcej na ten temat i pokazywanie, że to problem, który może dotknąć każdego.

Przypominamy, że w ramach Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego, które działa od marca 2021 dla wszystkich studentek, studentów, doktorantek i doktorantów oraz pracowniczek i pracowników UG, zapewniane jest doraźne wsparcie psychologiczne bezpłatnie i bez potrzeby długiego oczekiwania  na swoją kolej. W ramach Centrum możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej pomocy psychologów i terapeutów (zarówno online jak i stacjonarnie). Od października 2021 r. do zespołu ACWP dołączy również psychiatra, lek. Przemysław Sieradzki.

Wszelkie informacje dot. zasad i zapisów znajdują się na stronie:

https://centrumwsparcia.ug.edu.pl/zasady/

Na stronie zamieszczamy również materiały do pobrania, które mogą pomóc m.in. w radzeniu sobie ze stresem i to nie tylko tym akademickim:

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG