Absolwenci UG wśród najlepszych prezydentek i prezydentów miast Polski

W rankingu prezydentów miast polskich opublikowanym przez Newsweeka wśród najlepszych samorządowców jest troje absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak piszą organizatorzy: "Ranking N15 realizowany przez redakcję tygodnika „Newsweek” to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełnia Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”."

W tegorocznym rankingu dwa miejsca zajęły kobiety, absolwentki Uniwersytetu Gdańskiego: Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka - kolejno na 7 i 8 miejscu. Dożywotni tytuł super-prezydenta otrzymał już wcześniej prezydent Sopotu Jacek Karnowski, absolwent ekonomicznych studiów doktoranckich naszej uczelni. 

Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz ukończyła prawo w UG, a Gdańskiem zarządza od 2019 roku po tragicznej śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza. Natomiast prezydentka Krystyna Danilecka - Wojewódzka, która z wykształcenia jest polonistką przejęła stery po Robercie Biedroniu w 2018 roku. 

Na liście 15 najlepszych włodarzy miast panie znalazły się w grupie 5 kobiet razem z Beatą Moskal - Słaniewską ze Świdnicy (nr 3), Anną Mieczkowską z Kołobrzegu (nr 6) i Beatą Klimek z Ostrowa Wielkopolskiego (nr 13).

Czytaj więcej

oprac.MNG/ZP