Medal Nilsa Gunnara Jerlova dla absolwenta UG

Żródło: TOS

Fot. The Oceanography Society

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Członek Zagraniczny PAN prof. Dariusz Stramski z University of California San Diego został wyróżniony prestiżowym Medalem Nilsa Gunnara Jerlova 2024. Medal przyznawany jest co dwa lata przez amerykańskie The Oceanography Society za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oceanografii optycznej i w obrębie badań interakcji pomiędzy światłem a oceanem.

Prof. Dariusz Stramski uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w dziedzinie oceanografii (1978) i doktora Nauk o Ziemi (1985) na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie swojej 40-letniej kariery naukowej był autorem i współautorem ponad 100 prac naukowych z dziedziny oceanografii optycznej. Podczas studiów doktoranckich prowadził przełomowe pomiary podwodnych fluktuacji światła wywołanych przez falowanie, które stały się podwalinami jego wieloletniego zainteresowania relacjami pomiędzy światłem a wodą morską. Badał interakcje pomiędzy światłem a licznymi cząstkami zawieszonymi w toni wodnej, od wirusów po fitoplankton i zawiesiny mineralne.

W początkowym okresie swojej kariery badawczej prof. Dariusz Stramski był związany z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, z którym do dzisiaj utrzymuje zawodowe relacje. Jest również Członkiem Zagranicznym PAN.

Czuję się wielce zaszczycony i uhonorowany tym wyróżnieniem, także dlatego, że jako Polak mogłem znaleźć się w elitarnym gronie naukowców wyróżnionych tak prestiżowym odznaczeniem za największe osiągnięcia naukowe w dziedzinie oceanologii - powiedział profesor o otrzymanym medalu.

Medal zostanie mu wręczony podczas XXVI Konferencji Ocean Optics (Las Palmas, Gran Canaria, Spain, October 6-11, 2024).

Więcej o odznaczeniu można przeczytać na stronach PAN oraz TOS.

Oprac. ZP