Absolwentka UG z wyróżnieniem od Polskiego Komitetu Olimpijskiego

a

Karolina Sołtaniuk, fot. Szymon Sikora

Karolina Sołtaniuk, absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Wydziale Nauk Społecznych UG otrzymała wyróżnienie w konkursie "Trenerka Roku" za promowanie sportu kobiet. Na co dzień laureatka pracuje w Wydziale Marketingu i Komunikacji Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Jest to dla mnie zaszczyt uczestniczyć w takim wydarzeniu, wśród tylu wspaniałych osób. Moją wewnętrzną misją jest promowanie sportu kobiecego i zrobię wszystko, aby z roku na roku wzmacniać pozycję kobiet w sporcie. Jeszcze raz dziękuje za wsparcie i gratuluje wszystkim laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie - mówi Karolina Sołtaniuk.

Absolwentka UG od długiego czasu bada i stara się poprawić sytuację kobiet w sporcie. Obecnie należy do Komisji ds. Sportu Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego. Prowadzi także swój autorski program sportowy na platformie Anywhere.tv, do którego zaprasza sportsmenki. Na temat dyskryminacji kobiet w sporcie pisała m.in. pracę magisterską, którą obroniła w 2022 r. na UG. Można ją było także usłyszeć podczas transmisji z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie komentowała zmagania żeglarskie. 

- Dzisiaj informacje o sukcesach kobiet rzadko pojawiają się w bloku najważniejszych wydarzeń dnia, zazwyczaj traktowane są jako „pozostałe wiadomości”. Wniosek nasuwa się sam – kobiecy świat sportu czeka na równe traktowanie z tym męskimmówiła w wywiadzie dla Radia Gdańsk. 

Główny laur, czyli nagroda Trenerki Roku, trafiła w ręce Eulalii Rolińskiej, która przygotowywała Tomasza Bartnika – multimedalistę zeszłorocznych mistrzostw świata w strzelectwie sportowym. W kategorii „Trener Roku” – za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami w 2022 roku - nagrodzono Tomasza Kryka, trenera kadry polskich kajakarek. Za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami nagrodzono Aleksandra Wieretielnego (biegi narciarskie). W kategorii "promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych", w której wyróżnienie otrzymała Karolina Sołtaniuk, nagroda główna przypadła Elżbiecie Panas z Komisji Sportu Kobiet PKOl.

Źródło.

oprac. MJ/ZP, fot. Szymon Sikora